Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Професионалното прегаряне като бизнес и социален проблем

Глобалните предизвикателства за устойчиво развитие - подготвени ли сме с развит предприемачески дух и вътрешна осъзнатост, за да се справим с екологичните проблеми, изправящи се пред нас и засягащи все по-осезаемо здравето и начина ни на живот. Това е темата в предаването “Радиоприемница” тази седмица.

За още едно предизвикателство, свързано с начина на живот и неговата забързаност - професионалното прегаряне или т.нар. burnout, разказва Анелия Горгорова - изпълнителен директор на “Casus Futura” и ментор в проекта на Junior Achievement “Зелено сътрудничество отвъд границите”, в което ученици от България и Норвегия развиват стартъп идеи за адресиране на промените в климата.

Професионалното прегаряне се задълбочава с годините и възрастовата граница пада, което означава, че не само бизнесът трябва да бъде по-проактивен, а вече трябва да се слиза до по-ниски възрастови групи, които доскоро не са имали този проблем и да ги информира от какво да се пазят, как да създадат по-здравословна работна среда, как хората да работят и да запазят здравето си по-дълго и да се чувстват по-добре на работните си места, казва Анелия Горгорова.

Тя обясни, че прегарянето се отразява както физически, така и психически на работещите. Ако доскоро подобен ефект е имало предимно сред служителите, които работят с клиенти, то вече наблюденията сочат, че се увеличава броят на “прегорелите” във всички професии и на всички нива.

“В средата ни има ниво на стрес, което не е здравословно. В същото време това се отразява на бизнеса. В последните 10 години наблюдаваме, че дори в големите компании, които бяха изключително устойчиви, в които културата на средата беше позитивна, се наблюдава напрежение, което се отразява на всички и понякога дори смяна на един мениджър може да превърне средата от много здравословна в изключително токсична”, обяснява Анелия Горгорова.

Според нея на индивидуално ниво може да се работи върху механизмите на устойчивост. За целта обаче трябва да има здравословна среда. Според специалиста е крайно време да се обърне внимание на здравето на работниците и на средата, в която работят. Например, ако по цял ден работят на компютър, работниците трябва да имат повече почивки, за да се раздвижват. От друга страна трябва да се работи върху заболеваемостта, свързана със стреса.

В момента в страната ни има около 300 хил. онкоболни и 300 хил. двойки, които имат проблеми с фертилността си, има висока смъртност на годишна база около 80 хил. души със сърдечно-съдови заболявания и то при хора в активна възраст. Всичко това е причинено от стреса. За да бъде елиминиран този проблем е необходимо да се увеличи информираността и да се работи на ниво бизнес и общество, за да бъде контролиран излишният стрес.

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В миналото с бъдещето

Г-н Роберто Санторели за втория Международния форум "История и бъдеще" на 7 октомври в София, организирано от Конфиндустрия България. Тя е международно представителство на Конфиндустрия Италия, най-голямата европейска национална работодателска асоциация. В Конфедерацията членуват общо над 150 хиляди фирми, както производствени предприятия, така и от..

публикувано на 06.10.24 в 11:38
Борис Борисов, Сабрина Шуманова, г-жа Шуманова и Александър Русков

Училищните медии помагат да се усвоят новите знания

Междуучилищна телевизия в Сливница - какво се случва и кой я прави, както и за тракийското наследство около Сливница - в звуковия файл: "Всичко е интересно. Сами си монтираме. В началото професионални журналисти ни научиха как да правим съдържание, как да се позиционираме пред камера, как да държим микрофон. А и направихме Ден на Сърбия, после..

публикувано на 06.10.24 в 11:05
Теодора фон Ауерсперг и Надежда Цанова

Принцесата и пианистката

Принцеса Теодора фон Ауерсперг и пианистката Надежда Цанова за фондацията "Теодора фон Ауерсперг": "Израснала съм до 6 години в България, където съм родена, езикът ми остана от общуването с майка ми. Фондацията е международна. Ще използвам всякакви видове средства и връзки за Фондацията, съществуваме в Австрия от септември 2023, от 1 октомври сме..

публикувано на 06.10.24 в 10:33
Цветан Ангелов

Историята оживява: Цветан Ангелов

Писател, поет, драматург, останал в историята като автор на 60 произведения за деца, включително любимото на всички "Тихо се сипе първият сняг". Това е Цветан Ангелов. За него ни разказват една от дъщерите му, Мария Ангелова и внучката Ана Николова. В звуковото оформление се включва и правнука на Цветан Ангелов - както и трябва да бъде, като става дума за..

публикувано на 05.10.24 в 16:00

Софийски разкази - Кафене България

Легендите за кафенето се носят досега. Ценено е заради артистичния си дух. Да не се бърка с новото на Цар Освободител. На това място е атентатът срещу Стамболов, погрешка е убит вървящият с него Христо Белчев. Три години по-късно се открива кафенето, където години наред съжителстват "противници" като Вазов и кръга "Мисъл". Кои са останалите известни..

публикувано на 05.10.24 в 15:00
Коста и  Елена Цоневи

Адресите на любовта – Коста и Елена Цоневи

Актьорът Коста Цонев беше висок човек. Във всякакъв смисъл. И стърчеше над дребната злоба, смешните дрязги и незначителните драми, съпътстващи  театралния живот. Той беше Дон Кихот и Емил Боев, баща ми бояджията и конят Холстомер, гласът на отец Ередия в „Осъдени души“ и прототипът на Буров в „Жребият“. Красив, рус, талантлив, известен...

публикувано на 05.10.24 в 14:00
С Юлия Владимирова

Визуална поезия

10 издание на Синелибри - с Юлия Владимирова: "Винаги книгата създава по-широк хоризонт, но гледането на филм по книга може да ни впечатли - "Зорба гъркът" с танца на Антъни Куин. И "модната вечер" със "Закуска в Тифани" по случай 100-годишнината на Труман Капоти. Както и прожекцията на "Ребека" на Хичкок по случай неговата 125-а годишнина. Добавям и..

публикувано на 05.10.24 в 11:51