Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Накъде в София

"Канкун"
Снимка: https://zadkanala.bg

МУЗИКА

Концерт на Софийската филхармония със солист Нанджу Лий (цигулка) започва в 19.00 часа в Зала "България". Концертът е част от програмата, с която се отбелязва 250 години от рождението на Лудвиг ван Бетовен. Диригент ще бъде Кери-Лин Уилсън.

КНИГИ

В Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" ще бъде представена новата книга на поета Добромир Банев "Обичай ме бавно". Изданието, илюстрирано с фотографии на Ивелина Чолакова, е част от традицията на издателство "Персей" да издава българска и чужда лирика в навечерието на 14 февруари.

ТЕАТЪР

"Синът" от Флориан Зелер можете да гледате в Народния театър "Иван Вазов". Режисьор е Диана Добрева
В ролите - Захари Бахаров, Владимир Пенев, Теодора Духовникова, Анета Иванова, Александър Тонев.  

"Госпожа Министершата" от Бранислав Нушич поставя тази вечер Театър" София". Режисьор е Недялко Делчев. Участват Лилия Маравиля, Дария Симеонова, Лора Мутишева, Невена Калудова, Румен Троев, Юлиян Рачков, Николай Върбанов, Симона Халачева, Росен Белов, Мартин Димитров, Юлиян Малинов, Петя Силянова, Йорданка Любенова, Николай Димитров, Ириней Константинов.

Постановката "В полите на Витоша" започва в 19.00 часа в Театър "Българска армия". Сценична версия и постановка - Красимир Спасов. Участват: Веселин Анчев, Радина Кърджилова, Иван Радоев, Стефка Янорова, Тигран Торосян, Явор Бахаров, Гергана Плетньова, Стойко Пеев, Луизабел Николова, Асен Кобиларов, Калин Иванов.

"Канкун" от Жорди Галсеран е заглавието от афиша на Малък градски театър "Зад канала". Режисьор е Бина Харалампиева, на сцената излизат Ирини Жамбонас, Филип Аврамов, Искра Донова, Ивайло Христов.

От 18:30ч в Театър "Азарян" ще бъде представен "Портретът на Дориан Грей" - гостуващ спектакъл на Драматичен театър - Благоевград „Портретът на Дориан Грей“ е спектакъл за култа към младостта и красотата, за нарцисизма като болест на духа, за тънката линия между изкуството и живота, за хедонизма като начин на съществуване и за това какво се случва с душата, скрита зад външното съвършенство. Сценичната версия и режисура е на Стайко Мурджев, в ролите са Севар Иванов, Калин Врачански, Гергана Цакова, Мариана Бонева и др.

"Трима мъже и една Маргарита" предлага тази вечер Сатиричният театър "Алеко Константинов". Постановката е на Лиза Шопова. Участват: Христо Мутафчиев, Петър Калчев, Асен Мутафчиев, Маргарита Хлебарова. Началото е в 19.30 часа.

"Дани дълбокото синьо море" можете да гледате в Театър "Възраждане". Режисьор е Ованес Торосян. Участват Георги Гоцин, Каталин Старейшинска.

ИЗЛОЖБИ


От 18.30 часа в Галерия "Ракурси" ще бъде открита сборната тематична изложба „История в портрети - 40 жени, променили България". В експозицията, портретите се отделят от своя литературен контекст и заживяват самостоятелно, в качеството си на визуални разкази. Авторите им си поставят задачата да приближат към нас пленителните и спорни, вълнуващи и удивителни, почитани и мразени женски персонажи, белязали историята на страната ни и предпоставили правото ни да определяме и създаваме днес своето утре. Художничките, включили се в проекта, творят практически във всички области на визуалните изкуства – живопис, графика, скулптура, илюстрация, дизайн, керамика, съвременно изкуство.

Little Bird Place представя самостоятелна изложба на Любен Домозетски „Заекът на Дюрер падна“. Тя представя основно произведения, които жанрово могат да бъдат дефинирани като научни илюстрации и са резултат от наблюденията и проучванията на автора в областта на зоологията и ботаниката. Специфичната техника на представените произведения (темпера), значението на детайлите в изображението и аналитичното отношение към изобразените обекти са силно повлияни от две зависими една от друга, но и същевременно разнопосочни художествени традиции.  От едната страна е иконописната традиция на средновековното византийско изкуство, към която отвежда техническата реализация и желанието за представяне на идеята за нещо. От другата страна стои ренесансовият интерес към живата природа и желанието за нейното правдоподобно пресъздаване.Откриването е в 18.30 часа.


"Птици и ангели" - сериграфия с акварил представя Галя Чунтова в галерия "Теа Алба". Изложбата е поздрав към всички, споделили живота и сърцата си в името на Любовта с пожелание за ангелска закрила и полет към нови духовни измерения.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01