Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петя Недкова или подофицер ли е главната сестра

Петя Недкова
Снимка: Личен архив

Преди да влезем в личната история на Петя Недкова, ще коментираме една политическа буря в чаша вода – внесените законопроекти, които - кой знае защо, преследваха разбиването на съсловната организация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ).

В какво се изразяваше патосът на тези текстове, които не минаха дори и на първо четене в Народното събрание?

Кога медицинските сестри, акушерките, фелдшерите, физиотерапевтите и рентгеновите лаборанти стигнаха до решението да се обединят в обща организация?

Щеше ли движението на специалистите по здравни грижи, след като бъде разбито на съсловия, да отговори на стандартите, които държавата поставя пред регулираните съсловия?

Научиха ли протестиращите под прозорците на властта мед-сестри и акушерки разликата между синдикат и съсловна организация и кой трябва да им повиши заплатите?

След актуалността и злободневието – житейският път на Петя Недкова…

Имало едно време едно момиче, което след като не го приели да следва за лекар, завършило училището за медицински сестри. После Петя продължила да учи. Продължила да специализира. Станала бакалавър по управление на здравните грижи, завършила магистърски специализации. Цял живот продължаващо обучение. Възможностите, които Българската асоциация на специалистите по здравни грижи (БАПЗГ) в наши дни предоставя на всички свои членове.

И професионалното израстване на Петя Недкова – най-напред редова сестра във вътрешно отделение, после старша, докато не стане главна сестра на една от най-уредените общински болници в София.

Следва да поставим въпроса от заглавието:

Подофицер ли е главната сестра? Или подполковник?

Защото в Европа ги наричат заместник-директори по здравни грижи. Докато у нас нещата изглеждат толкова несправедливи, че истината за тях разтресе цялото ни общество.

Ала каква представа има обществото за съсловието? Отговорят ли героините от българските сериали на реалността или представят сестрите единствено в махленска светлина?

Накрая, за да излезем от битовизма, та да разберем мисията и каузата, на които се е обрекла Петя – да изслушаме предаването!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35

В очакване на нов конкурс за главен архитект на София

Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..

публикувано на 31.01.25 в 17:03