Какво представлява speedrun? Това е запис на цяла игра или избрана част от нея, в която играещият се опитва да я завърши възможно най-бързо. Да гледаш как спийд рънър пробива през заплетения свят на някое ААА заглавие изобщо не е като да гледаш Inception на бързи обороти. Тръпката се крие в това, как най-добрите успяват да манипулират и разбият механиките, като разкриват много впечатляващи тактики. За спийд рънъра успехът означава да бъдеш почти безгрешен, да прекосяваш стаи, пълни със зомбита, без да поемаш damage, или да успееш да съхраниш "здравето" си (в играта разбира се), за да не умреш точно преди края на нивото. Това желание за усъвършенстване става все по-популярно, защото "колкото по-бързо, толкова по-впечатляващо".
Първите прояви на speedrun се появяват още през 80-те, но официалният старт идва десетина години по-късно, когато създателите на Doom създават опцията за "demo" файл. В него се записва всяко натискане на клавиатурата и мишката (input), след което може да се възпроизведе на всеки компютър, който има този demo запис. Тогава не е имало програми за screen capture или телефон, с който можеш да запишеш екрана си, така че за времето си е било нещо революционно.
В ерата на видеата, нивото - The Chasm - от втората игра влиза в класацията на едни от най-емблематичните рекорди със скромните 32 сек., които постига играчът Looper
Друга игра, която е толкова влиятелна за обществото на спийд рънерите, е The Legend of Zelda: Ocarina of Time. В съвсем скорошен стрийм от 2019-та, Torje успява да победи цялата игра за 17 минути, побеждавайки рекорда от 2014-а с цяла минута. Трябва да споменем, че за нормален геймплей, играта е с продължителност около 8 часа! Трябва да видите странните похвати и гличове, които използва, за да спести над 7 часа.
Мотивите да бъдеш speedrunner са два - да бъдеш най-добрият или да го правиш за благотворителност
Games Done Quick е най-голямото събитие за набиране на средства в световен мащаб, като към днешна дата са събрали над 22 милиона долара. Създателят му - Майк Уяма, както голяма част от милионерите, започва от мазето на майката му. Само че той решава да дари милионите, изкарани чрез забавление, и заедно с играчите да направи света малко по-добър.
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..