Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Намаляват молбите за бежански статут

Снимка: БГНЕС

Когато се докоснеш реално до бежанците, разбираш, че това не са хора-жертви, които са вдигнали ръце, а се борят с живота и имат волята и силата да продължат напред, каза пред Радио София Емилия Братанова - ван Хартен, сътрудник по интеграцията към Представителството на Върховния комисариат на ООН за бежанците. Тя уточни, че бежанците минават през различни институции, преди да получат решение на тяхното искане за закрила.

През миналата година броят на молбите за закрила намалява, в сравнение с предишните години - те са около 2000. Близо 500 души са получили положително решение на молбата си, тоест статут на бежанец или хуманитарен статут. Над две трети от тях са сирийски граждани. Около 30% от лицата, подали молби, са деца. Тези данни показват, че ситуацията в България е спокойна, за разлика от други, по-горещи точки в Европа.    

Основният въпрос у нас е какво се случва с хората, получили позитивни решения, с което придобиват правото да станат активна част от българското общество, посочи Ива Парцалева, асистент по закрилата и интеграцията. Тя добави, че въпросът с жилищното настаняване на бежанци е един от най-сложните, тъй като по закон те имат две седмици след получаване на положителното решение, за да напуснат приемателния център на Държавната агенция за бежанците. В решаването на този проблем най-често взима участие неправителственият сектор. Голяма част от хората, които са получили статут в България, избират да продължат своя път към други европейски държави.

Важно е да се отбележи, че България има с какво да се похвали в областта на образованието за децата-бежанци. През 2017 година бе приета наредба, която улесни достъпа на децата - бежанци до училище и бяха олекотени приемните условия. Създадени бяха и програми за преподаване на български език като чужд на бежанците, а децата могат да изучават допълнително езика в българското училище, припомни Ива Парцалева. За възрастните, обаче, все още няма организирани курсове по български език. Намирането на работа за бежанците също е сфера, в която има положително развитие. Има работодатели, които са поискали разяснения от държавните институции как могат да наемат бежанци.    

Общините са основен партньор за интеграцията на бежанци на местно ниво и този модел у нас следва тенденциите на европейско ниво. Наредбата, която урежда този въпрос, възлага отговорности на общините, но не гарантира подкрепа за тях. Тук основната пречка е липсата на национален координиращ орган в областта на интеграцията и политика за финансиране, обясниха още специалистите.     

Борислав Грозданов, специалист "Връзки с обществеността" в Представителството на Върховния комисариат на бежанците обърна внимание на генерализирането на образа на бежанците в медиите, предизвикващ негативни асоциации. Той даде пример с национално представително проучване от 2019 година, което показва, че 93 процента от българите никога не са срещали бежанец. Важно е да бъде правена разлика между различните термини - бежанец; човек, търсещ закрила и имигрант, тъй като това са хора с различен статут, подчерта Грозданов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 30.04.25: "За“ и "против“ задължителните часове по религия в българското училище

С гостите тази седмица  Гергана Костадинова – пиар, директор на агенция „Right Direction”, и  Димитър Кръчмаров – продуцент, сценарист, част от екипа на спортната страница „Топка е“, водещият на коментарното предаване "Форум" Лъчезар Христов се обсъдиха следните теми: Пощите като магазини и бойкотите на хранителните вериги; "За“ и "против“..

публикувано на 30.04.25 в 18:40
Снимката е илюстративна

16 600 българки се прегледаха безплатно в рамките на Скрининговата кампания за рак на маточната шийка

В рамките на Скрининговата кампания за ранно откриване на рак на маточната шийка, която се реализира в последните три месеца на 2024 г., са прегледани близо 16 600 жени от цялата страна, съобщава БГНЕС. В обхвата на скрининга бяха включени здравноосигурени и здравнонеосигурени жени на възраст 20-29 г. и 40-49 г., както и здравнонеосигурени жени на възраст..

публикувано на 30.04.25 в 18:17

На 2 май в София започват безплатни изследвания на дишането при пушачи и бивши пушачи

На 2 май, първо в София, започват безплатни изследвания на дишането при пушачи и бивши пушачи. За тях е необходимо предварително записване, а благодарение на тях могат да се установят функционални нарушения в белите дробове при наличие на белодробни болести. Прегледите са част от кампания “За живот без тютюнев дим“. “Кампанията стартира през 2005..

публикувано на 30.04.25 в 17:15

Представиха първата по рода си "Национална карта на интелектуалната собственост в Република България"

В УНСС беше представена първата по рода си "Национална карта на интелектуалната собственост в Република България". Изследването включва 23 показателя, свързани с обекти на интелектуална собственост. Чрез реализирано широко сътрудничество между държавни институции, местната власт и УНСС, с участието на 31 учени и 265 общини, бяха събрани и анализирани..

публикувано на 30.04.25 в 16:32

Музиката на Гершуин на софийска сцена, представена от джаз пианистът Константин Костов

В Международния ден на джаза – 30 април, в предаването "Радиокафе“ гостува пианистът Константин Костов. В живота му, джазът навлиза, когато е 13-годишен и току-що е постъпил в Музикалното училище в Плевен. По-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в НМА "Проф. Панчо Владигеров". "В Музикалното училище се запознахме няколко приятелчета и..

публикувано на 30.04.25 в 15:44

Floralyn - момичето, което разкрива своята "Трансформация" чрез албума "Fire: Phoenix"

В предаването “Добър вечер, София“ ни гостува Floralyn – момичето, което пее, свири на арфа и гадае чрез звездите. Тя ни представи своя дебютен  албум “ FIRE: Phoenix“ (Огън: феникс) , който съдържа цели 12 песни. Интересната и различна музика, която създава Floralyn, звучи и от нейната арфа. “Във “FIRE: Phoenix“ има песни, които съм..

публикувано на 30.04.25 в 15:30
Адриан Николов

Андриан Николов: В област София има изключително разнолики икономики

Изследване показва, че в област София има високи инвестиции и нарастващи заплати, но слабо образование и лоши пътища. “Област София е много разнородна. Обхваща целия широк кръг около столичния град, започвайки от Драгоман и стигайки чак до полите на Рила и благодарение на това има изключително разнолики икономики. Тук анализът на равнище община е..

публикувано на 30.04.25 в 15:23