Район „Нови Искър“ ще популяризира чрез информационна кампания проекта за безплатна подмяна на стари отоплителни уреди на дърва и въглища с нови на газ и пелети. Макар жителите вече да са запознати с него, от районната администрация смятат, че е нужно да се предоставят още разяснения. В момента тече етапът, през който кандидатите трябва да са готови с необходимата документация, за да се пристъпи към замяна на старите печки.
Четири населени места от „Нови Искър“ (от 12) са включени в първата фаза на проекта, в която трябва да бъдат подменени отоплителните уреди на 140 домакинства на територията на Столичната община.
Приоритетно се приемат и ще се одобряват кандидати от селата Негован, Чепинци, Световрачане и Кубратово – обясни пред Радио София кметът на район „Нови Искър“ Даниела Райчева. Документите трябва прецизно да се попълнят, затова още се очаква подаването им от желаещите.
След това процедурата предвижда оценка и оглед на място.
Анализът на подадените заявления през изминалата година, които бяха 5875, показа, че повече от половината заявили желание за смяна на стария си начин на отопление, са поискали да преминат на пелети, ¼ са предпочели електричество (или използването на климатик), около 500 домакинства са се спрели на отопление с газ, а най-малко са пожелали да се обвържат със столичната Топлофикация, дори в районите, в които има изградена мрежа. Естествено, най-голям интерес има от тези райони, които се намират в периферията на Столичната община и които от години се отопляват на печки с твърдо гориво.
Проектът за подмяната на уредите е финансиран по програмата LIFE на Европейския съюз.
Чуйте още по темата в звуковия файл.В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..
В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..
Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..
Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..
За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..
Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..
Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..