Новият председател на Софийската адвокатска колегия - Стефан Марчев, е адвокат от почти 19 години. Специализира в областта на търговското право, търговската несъстоятелност, дружественото право и изпълнителното производство.
„Като призвание усетих правото по-късно, когато започнах да работя и когато разбрах, че независимо от конкретния казус, който решаваме, ние даваме на хората едно усещане за справедливост“, споделя адв. Марчев.
Според него адвокатурата има и обществена роля - когато е необходимо да се заеме позиция по определен обществено значим въпрос, адвокатурата е тази, която трябва да застане начело на обществото.
Адвокат Марчев и екипът му си поставят за цел посредством програма с конкретни мерки да се върне компетентността в адвокатурата, защото в основата на добрата, уважавана и престижна адвокатура стои компетентността, добрата професионална подготовка.
Модерните средства за комуникация позволяват да се чуе гласа на всеки адвокат. Конкретните стъпки са сайт, форум за комуникация, периодично провеждане на електронни анкети, кръгли маси. Това предоставя възможност на всеки адвокат да сподели проблема и ако този проблем е значим за всички, Софийската адвокатска колегия ще му даде съответния институционален отклик и реакция.
По отношение на свободното упражняване на адвокатската професия адв. Марчев споделя:
„Свободата е състояние на духа и трябва да бъде отстоявана от всеки адвокат ежедневно в работата му. Тя трябва да бъде интелектуална свобода, психологическа свобода, финансова свобода.
Казусите са винаги с нас - независимо дали тичам, дали карам ски, дали съм на опера. Откриваме части от казуса в оперното представление, тичайки търсим решение… Но ако не прекарваме свободното време така, че да се зареждаме, няма да можем да издържим на напрежението.“
Като свое житейско мото адв. Марчев определя повелите на правото по Улпиан - „не вреди другиму, живей почтено, отдавай всекиму дължимото“. Ако спазваме тези три правила, които стоят в основата на всеки един правен принцип, ще имаме мир и хармония в обществото.
За избора на адвокатската професия, за битката за Софийската адвокатура и за тайните на убедителната адвокатска пледоария - чуйте в звуковия файл.
Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..
Тя е един от създателите на списание ЛИК, журналист, преводач на поредицата за Хари Потър, на Антъни Бърджес, на Джон Фаулс и още десетки книги. Той е математик и информатик, въвел изкуствения интелект в България през 70-те години на ХХ век. В професионално отношение, Мариана Екимова-Мелнишка и доц. д-р Александър Геров са като масло и вода...
За трета поредна година фонадация "От нас зависи" кани всички деца на "Голямо великденско боядисване на яйца": Събитието ще се проведе на 19 април от 11:00 до 15:00 ч. в Каньон парк в Младост 3 и е със свободен достъп. Точно както и предишната година екипът на фондация „От нас зависи“ е предвидил и работилници, музика, танци, спортни игри и..
Мобилното ни студио е на Sofia Spring Fest – Пролетният фестивал на София, където се срещаме с организатори и участници в събитието: Мадлен Христозова :е част от организаторския екип: Финалният ни акцент е с редактора Христина Иванова: "Всеки малък жест е важен".
Часове след Международния ден на хайку поезията в студиото на БНР-Радио София гостува съвременният български поет, писател и музикант Петър Чухов . Българското хайку през последните години заема достойно място на. По думите му у нас хайку общността е организирана от 2000 г. Постепенно от ентусиазирана група хора хайку поетите са..
Март е вторият най-топъл в света, с глобална средна температура от 14,06 °C (с 0,65 °C над нормата за периода 1991–2020 г.) За Стария континент средната температура от 6,03 °C през март е с 2,41 °C по-висока от нормалното. Това коментира пред БНР-Радио София експертът Николай Петков . По думите му, в България месецът беше..