ТЕАТЪР
Народният театър "Иван Вазов" кани на представлението "Братя Карамазови" от 19.00 часа. Участват Владимир Пенев, Деян Донков, Велислав Павлов, Емил Марков, Димитър Николов, Валери Йорданов, Йордан Биков, Йосиф Шамли, Ана Пападопулу, Александра Василева, Жорета Николова, Радина Кърджилова.
"Ревизор" от Гогол поставя от 19.00 часа Театър "София". Режисьор е Бойко Богданов. Участват Сава Пиперов, Невена Калудова, Пламен Манасиев, Михаил Милчев, Николай Антонов, Росен Белов, Калин Врачански и др.
"Разделям двойки по домовете" от Тристан Птижирар е предложението от афиша на Младежкия театър „Николай Бинев“. Режисьор е Проф. Здравко Митков. В ролите - Искра Донова, Михаил Билалов, Николай Луканов. Началото е в 19.00 часа.
"Приятелки мои" можете да гледате от 19.00 часа в Малък градски театър "Зад канала". Постановката е на Теди Москов. На сцената излизат Мая Новоселска, Светлана Янчева, Албена Михова, Христина Караиванова, Иван Петрушинов, Никола Мутафов, Владимир Зомбори.
"Швейк" започва в 19.00 часа на голямата сцена в Театър "Българска армия". Постановката е на Бина Харалампиева. В ролите - Герасим Георгиев - Геро и Валентин Танев.
"Ало, ало!" от Джеръми Лойд и Дейвид Крофт е предложението на Театър "Възраждане". Режисьор е Роберт Янакиев. В ролите - Ивет Радулова, Свежен Младенов, Донка Аврамова - Бочева, Анатоли Лазаров, Мариана Жикич, Мира Върбанова, Георги Златарев, Христо Ботев Станчев, Лили Шомова, Йордан Ръсин и др. Началото е в 19.00 часа.
КНИГИ
Доц. д-р Анжелина Пенчева е преводач на февруари в Столична библиотека. Срещата, която е част от поредицата "Преводач на месеца", ще се състои днес, от 18.30 ч., в Литературния клуб на библиотеката. Пенчева е един от изтъкнатите преводачи от чешки, в библиографията й са автори като Карел Чапек, Ярослав Хашек, Милан Кундера, Боухумил Храбал и много други. Събитието ще се води от Емил Басат, а представящ ще бъде доц. д-р Добромир Григоров от СУ "Св.Климент Охридски".
ИЗЛОЖБИ
Самостоятелната изложба на художника Георги Янков "Объркана комуникация 2: Постреализъм" се открива в One Gallery. Георги Янков завършва специалността "Плакат" в Националната художествена академия през 1990 г. и пет години по-късно е поканен за асистент в същата специалност. От 2003 г. е доцент, а от 2010 г. - професор по плакат в катедра "Плакат и визуална комуникация". От януари 2020 г. е ректор на Националната художествена академия.
Единадесет творци в областта на живописта и скулптурата се обединяват в съвместна изложба на тема "еротика" в галерия Evdokia Art Glass. Темата е поставяна многократно, тя е част от творчеството на всеки автор, но за щастие е неизчерпаема, тъй като усещането за нея е много индивидуално. Особено интересно е при хората на изкуството, които притежават таланта и средствата да изразяват визуално фантазиите си и да накарат зрителят да почувства енергията на творческият процес.
Изложбата „Нито с Нея, нито с Него“ е открива днес в 18.00 часа в галерия "Средец". Посветена е на 135-а годишнина от рождението на Ангел Спасов и е първи по рода си опит за фокусиране върху два ярко застъпени в творчеството на автора образа – този на жената, увековечен в скулптура, и собствения му лик, запечатан през годините от него самия в живопис и рисунка. Изложбата се съпътства от каталог, в който се публикуват за първи път редица документи и произведения на художника.
КИНО"Малки жени" можете да гледате от 19:00ч. в кино "Люмиер Лидл". Номинираната за Оскар сценарист и режисьор Грета Гъруиг (Lady Bird) създаде една нова адаптация по класическия роман на Луиза Мей Олкът и отново успя да привлече не само вниманието на зрителите, но и заслужено получи високата оценка на критиката и американската филмова академия. Екранизацията, отличена с 6 номинации за Оскар, включително за най-добър филм проследява историята на четири сестри, които остават да живеят само с майка си по време на Гражданската война в САЩ и разказва за вълнуващия им живот.
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..
Festeaval – фестивал на чая, представен ни от Илиана Елиас: "Много чай от цял свят, български билки, богата палитра от вкусове - това вече е осма поредна година. Имаше различни събития в различни браншове и в България много чай не се пие - само когато сме болни. Има жажда за култура." Още любопитни неща за чая и културно-образователната им..