Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жана Караиванова, НФЦ:

Българското кино може да бъде подпомогнато и с промени в законодателството

На 24-тия София Филм Фест ще бъдат представени 21 български филма, 8 от които - премиерно

На СФФ ще бъде връчена Наградата на София на художника, аниматора, режисьора и продуцента Анри Кулев
Снимка: СФФ

В рамките на месец и половина законът за филмовата индустрия се очаква да бъде предоставен за обществено обсъждане, след което той ще мине по всички държавни институции и ще влезе за гласуване парламента. Изразено е разбиране от страна на Министерството на културата за предоставянето на 10 млн. лева допълнително за производство на български филми, както и 15 милиона за инвестиции в нашата киноиндустрия. 

Това съобщи днес директорът на Националния филмов център Жана Караиванова.

Благодарение на усилията и договори, сключени в края на 2018 г. през 2019-а се произведени филми, които вече гледаме по екраните.

„Имаме закон за филмовата ни индустрия, направен още преди да има такава индустрия в България. Имаме една от най-добрите инфраструктури за кино. Но законът има несъвършенства, които трябва да бъдат отстранени“, каза още Караиванова.

Едната посока, в която се работи за подобряване на закона, е за насърчаване на инвестициите в киноиндустрията.

Към Министерството на културата са привлечени две работни групи – от специалисти, които работят по системата на стимулите в тази сфера, а другите по алгоритъма, по който се произвеждат български филми.

Българското кино – игрално и документално, както е от 2002 г. насам, ще е сред основните акценти на София Филм Фест от 12 до 22 март 2020 г.

За изминалите години на форума в програмата Ново българско игрално кино са представени на публични прожекции 191 български игрални филма. Отделно са документалните премиери, миноритарните копродукции и класически български филми. От 2003-та в станалия традиционен конкурс за български късометражен филм са представени над 210 български творби.

Тази година в СФФ ще бъдат показани 21 български филма, осем от тях ще имат премиера точно на феста, това е рекорд, уточни директорът на Стефан Китанов:
„Това е изключително радостно. Българското кино е в постоянно възходящо развитие. През изминалото десетилетие успехите не са никак малко, очакваме още и в бъдеще.“

На церемонията по откриване на 24-тия София Филм Фест ще бъде връчена Наградата на София на Столичната община на художника, аниматора, режисьора и продуцента Анри Кулев за неговия принос към изкуството на киното. В програмата на фестивала е включено представяне на неговия най-нов филм „Имало една война“ („Once Upon a War“).

Друго съпътстващо събитие, което също оказва подкрепа на българските кино творци със срещи и контакти на партньори и инвеститори за бъдещи копродукции, е София Мийтингс, посочи още Китанов. От 2004 г. насам в основните секции за първи, втори и трети филм на режисьора, както и в секцията „банка“ са били представяни 132 български мажоритарни игрални проекти. Много от тях се превърнаха в най-успешните български игрални филми през последните 15 години.

Повече информация - в звуковия репортаж на Катя Василева.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристиан Сугарев

Концерт на 4 и 6 струни или как се преминава от виола на китара за една вечер

Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа  в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..

публикувано на 27.04.25 в 09:51
Празникът на община Чавдар

Празникът ни е като наш рожден ден

Днес на Томина неделя, предаването гостува на празника на община Чавдар. Говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в малка Швейцария. Ще усетите и магията на „Света Петка“ - неолитното село над Чавдар. Първият ни гост е Павлина Павлова - секретар на община Чавдар: "Основно работим с групи с деца, това е..

публикувано на 27.04.25 в 09:47
площад

Софийски разкази - из миналото на площад "Бански"

Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..

публикувано на 26.04.25 в 16:00
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо и второ

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:

публикувано на 26.04.25 в 15:00
Райна Княгиня

Адресите на любовта - Райна Княгиня

Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..

публикувано на 26.04.25 в 14:00

В "малките кутии на подсъзнанието" се развива действието на "Сън в лятна нощ"

За  премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..

публикувано на 26.04.25 в 10:45
Богдана Златева

Ако гласът, който говори, не чува гласа отсреща

Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие  от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..

публикувано на 26.04.25 в 10:41