Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Концепцията в основата на играта

Най-важна е идеята, но ако не знаеш как да я развиеш, те грози провал

Нямате муза? Чувствате се неудовлетворени от всяка една игра, с която се захванете? Всичко е едно и също и ви доскучава? Тогава сте попаднали на точното място - екипът на BETAgames ви поднася разкошен букет от разнообразни игри, разработени благодарение на уникални концепции, с които ще преобразите скучното цъкане в пленителен геймплей. Офертата важи единствено и само за това издание на BETAgames - слушайте внимателно:

Първото ни предложение е екшън-приключенската игра - The Last Guardian (2016). Тя е почти празна откъм диалог, но същевременно толкова въздействаща, толкова обвързваща, че ще те накара да прекараш часове с новия си любимец - Трико. Той е гигантска полуптица, полубозайник и виновникът концепцията на играта да е толкова уникална. Двамата създавате изключително специална връзка, а магията на играта идва от това, че Трико взима решения сам и е непредвидим. Едно изпипано откъм детайли напомняне, за това – колко важни са приятелите.

Явно японците искат да се отличават с добри концепции, защото следващото заглавие е на същите разработчици. Игра е Shadow of the Colossus (2005) и излиза на пазара за Playstation 2, но през 2018 г. е преработена и се появява отново с чудесни обновени графики. Това, което я прави по-различна от всички останали игри е, че всяка битка е Boss битка. Целта ти е да се пребориш с 16 чудовища, като всеки от тях има различно слабо място, което трябва да намериш за оцелееш и да продължиш напред. Голямо предизвикателство е!

Следва една игра, която попадна в топ листа на много играчи през 2019-а - Control. Освен с впечатляващите си графики, тя има и особени механики - главната героиня е полицай, който има силата да изкривява законите на реалността с телекинеза. Сблъскваш се с паранормални събития, има ги и "лошите", присъства диалог, драма, визуални ефекти - всичко, което те кара да забравиш за времето и да се приковеш за дълго време пред екрана.

PlayStation.com

Дотук със сериозните игри - преминаваме към тези, с по-лек характер, но не по-малко увлекателни. Пресичаме улицата към The Pedestrian (2020). Това е пъзел-платформена игра, в която ти си едно нарисувано човече, от тези, по пътните знаци. И следователно, вървиш по пътни знаци и табели, като преминаваш от една в друга. Например, ако на табелата има нарисувана стълба, можеш да слезеш по нея и да се появиш в друга табела, на която има нарисувана врата и т.н. Ще се изненадате, колко мисъл и внимание са нужни, за да продължавате напред.

И накрая, но със сигурност не на последно място - една безименна игра за една гъска - Untitled Goose Game (2019). Концепцията е доста елементарна, но изненадващо добре работеща - разказва се за една палава гъска, която очевидно изпитва голямо удоволствие да прави пакости и да дразни хората. Краде ключовете на един градинар, затваря продавачката в гаража, чупи вазата на една баба. Всички тези неща, за които са ни наказвали, когато сме били малки.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01