Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще привлича ли България туристите

Снимка: БТА

Може ли България да стане популярна туристическа дестинация за пътувания през четирите сезона, разпознаваема и предпочитана от българските и уждестранните туристи пред основните конкуренти? Как да осъществим ефективен национален маркетинг на основата на последователен бранд мениджмънт? Как да повишим качеството на предлагания туристически продукт? Това бяха само част от въпросите, обсъдени на седмата среща на Националния борд по туризъм

Туризмът е продукт, който трябва да бъде продаван просто, ясно и международно. Продукт, който трябва да си опаковаме и да си го продадем възможно най-скоро, по възможност до края на годината, заяви експертът по връзко с обществеността Максим Бехар, като акцентира в своето изказване върху логото, което трябва да представя страната ни в най-добрата светлина и необходимостта от впечатляващо рекламно мото.

Кметът на София Йорданка Фандъкова изрази готовността на Столичната община да участва в развитието на конгресния туризъм. Тя подчерта, че натрупаният опит по времето на европредседателството е безценен и увери, че бизнесът може да разчита на подкрепата на общинската администрация в тази област.

Чавдар Златев, главен директор корпоративно банкиране, изпълнителен директор и член на управителния съвет на една от банките, каза в дискусиятау посветена на България като инвестиционна дестинация, че имаме всички предпоставки за развитието на конгресен туризъм. Имаме места, на които да се провеждат мероприятия, имаме и история в тази област. Въпросът е да се договорят всички страни, които участват в предлагането на тази услуга.


България не е позната дестинация, категоричен бе Марио Гаврилов, водещ на предаването за бизнес по Българската национална телевизия, като посочи, че София все още се бърка с Букурещ, а проблем остава и отношението към туристите.

Създателят на Националния борд по туризъм, собственик на една от медиите в страната и председател на Българската стопанска камара Радослав Радев подчерта, че  туризмът е един от най-креативните бизнеси, в който недостатъците биха могли да бъдат представени като предимства. Пример за това той даде с летището в София, което е единственото в Европа, разположено толкова близо до центъра на града. Основна роля в представянето на България пред останалия свят той отреди на медиите и новините за нашата страна. Като много важен въпрос Радев открои привличането на туристопотока на дигиталните номади.  

По време на срещата бе излъчен видеоклипът на Българската агенция за инвестиции, предназначен да представи страната ни на международно ниво и да привлече бизнеса. В него България е представена като място, което те свързва с Русия и Средния изток, без да напускаш границите на Евросъюза. Страната ни е с разцъфтяваща икономика с ниски оперативни разходи и само 10 прцента корпоративен данък.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обявиха конкурс за визуални арт инсталации, свързани с опазването на софийските реки

В столицата ще се проведе конкурс за създаване на визуални арт инсталации, свързани с опазването на софийските реки, тяхното минало и възможното им бъдеще като пространства за среща между природа и култура. Инициативата се организира от фондация "Колективът“. Поканата е част от подготовката за шестото издание на фестивала "Реките на София“ , който..

публикувано на 23.04.25 в 19:21
Председателят на БСК Добри Митрев

Българската стопанска камара отбелязва 45 години от своето учредяване

През 2025 година Българската стопанска камара отбелязва 45 години от своето учредяване.  “Към днешна дата над 22 хил. български компании членуват в БСК. Над 120 браншови организации, регионални структури в цялата страна, БАН, и др. 45 години е един доста дълъг период, в който една организация има възможност да покаже това, което може. Какъв е..

публикувано на 23.04.25 в 19:05

Специалистите по здравни грижи искат да станат пълноправен партньор на НЗОК

Специалистите по здравни грижи да станат пълноправен договорен партньор на здравната каса, като бъде въведен и стандарт за такива дейности, които да гарантират качество на услугите. За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), които искат спешни промени в Националния рамков договор и Закона за..

публикувано на 23.04.25 в 18:39

"Форум", 23.04.25: България изостава с прилагането на европейското цифрово законодателство

Коментатори във "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Заедно с водещата Елена Пъневска, обсъдиха различни теми, сред които и: Докладът на БХК -   цифровите права;  България изостава с прилагането на европейското цифрово законодателство, по-конкретно Акта за цифровите услуги, Акта за свободата..

публикувано на 23.04.25 в 18:20

Иновативните училища обменят опит и добри практики

Какво означава “Иновативно училище“ и как учениците в едно такова училище обменят опит и добри практики със свои връстници от други училища? Столичното 6-о ОУ “Граф Игнатиев“, е иновативно училище, което участва  в Националната програма „Иновации в действие“ в екип с още четири училища от София, Враца, Стара Загора и дори Прага. Повече разказаха..

публикувано на 23.04.25 в 17:16

Над 2 млн. лв. за компенсации на семейства, чиито деца не са приети в градини и училища

Малко над 2 милиона лева отпусна правителството на четири общини, за да се платят компенсации на семействата с деца от 3-годишна възраст до приемането им първи клас заради липсата на места за тях в общинските и държавните детски градини и училища. Средствата са за месеците януари и февруари и са за 1 щ977 деца от Столичната община, 51 от община..

публикувано на 23.04.25 в 17:06
Юлиян Петров, синдикат Образование към КТ

Децата с дефицити може да повтарят първи клас

От много години коментираме началния етап в българското образование и установихме, че преминаването на бърза скорост от 1. до 4. клас и с едно лишено от смисъл външно оценяване, не е най-доброто структуриране на образованието в този етап. Имали сме много предложения от цялата страна и затова решихме да направим последното проучване. Водещото тук е..

публикувано на 23.04.25 в 16:56