Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Адриана Мари: Марс е по-близо от всякога

Снимка: Личен архив

"Технологията, която ни е нужда, за да оцелеем на Марс, е начинът на мислене, който ни трябва, за да се справим с предизвикателствата на Земята. Трябва да се научим да менажираме по-добре ресурсите си. Когато живееш на планета като Марс ще е неизбежно да се научиш как да живееш ресурсно ефективно, заради въздуха, водата, храната, енергията… Ще имаме възможност да преосмислим начина, по който живеем тук и начина, по който използваме ресурсите си и структурираме обществото си. Точно това е начинът на мислене, от който отчаяно се нуждаят Земята, но и човечеството, независимо на коя планета живеем."

Това са думи на д-р Адриана Мари. Тя е теоретичен физик, технолог и амбициозен извънземен изследовател. Смята, че живеем в уникален момент от историята на планетата Земя. През декември 2020 г. тя и нейният екип от #ProudlyHuman - организация, която работи в посока устойчиво бъдеще на Земята и извън нея, ще стартират експеримент за симулация на извънземни селища в Антарктида. Целта им е да докажат, че мисия Марс е възможна. За да популяризира този начин на мислене Адриана пътува ежегодно из всички 7 континента на Земята.На Innovation Explorer с нея се срещна и разговаря Александра Илиева.
"Вярвам, че хората сме изследователи по природа и трябва да прогресираме в познанието и разбирането си за реалността, в която живеем. А тази реалност е много по-голяма от нашия дом - прекрасната планета Земя. Тя продължава към Слънчевата система, а може би и към други галактики. В момента Марс е единствената видима дестинация, до която можем да стигнем с технологиите, които имаме, но е съществена крачка за по-нататъшното ни развитие.

През 2020 г. ще изпратим 3 космически роувъра на Марс. Мисиите са инициирани от Китай, NASA и Европейската космическа агенция в колаборация с Русия. Дочух, че и Обединените Арабски емирства обмислят своя мисия. Никога досега не се е случвало нещо подобно", каза пред Радио София д-р Адриана Мари.

Тя разказа по-подробно за един от последните проекти, с които е ангажирана.

„Ще изолираме едно кътче на пристанището в Кейп Таун - Африка след няколко месеца. Умен хабитат със система за обезсоляване на вода, соларни батерии, вятърни мелници, пречистваща станция за отпадъчни води и селско стопанство. Ще бъде отворено за посетители, любопитни да научат каква е алтернативата на живота, който водим. Ще създадем и студентска програма, желаещите ще могат да прекарат цял месец вътре, благодарение на възобновяемите ресурси. През лятото хабитатът ще бъде преместен на Южния полюс, след това в Сахара и някъде в океана. Целта ни е да съберем данни от всички тези екстремни условия от -80 градуса по Целзий в Антарктика до +70 градуса в Сахара. Надяваме се да допринесем за отговора на въпроса - как да живеем на Марс. Наричаме го създаване на гордо човешко бъдеще, независимо от планетата, на която сме.“

Чуйте цялото интервю.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00

Ана Андреу Бакеро в "Перото"

Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...

публикувано на 08.02.25 в 11:44
Екатерина Цанова

Контролираният транс

Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..

публикувано на 08.02.25 в 11:24

За българското кино в контекст

Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни.  Темите са многообразни - от исторически до..

публикувано на 08.02.25 в 10:33

Учене чрез преживявания

Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..

публикувано на 08.02.25 в 09:56