България става партньор на Европейската референтна мрежа за лечение на онкологични заболявания в детската възраст, чрез която децата получават възможност за най-добро лечение на тези заболявания - могат да бъдат консултирани от най-добрите специалисти в Европа, независимо в коя страна от общността се намират.
И възрастните, и най-малките пациенти вече получават безплатно един от най-модерните медикаменти за лечение на остра лимфобластна левкемия, обявиха водещи медицински специалисти и пациентски организации на събитие, посветено на напредъка в лечението на тези заболявания.
Острата лимфобластна левкемия е най-често срещаното онкологично заболяване при децата до 14-годишна възраст - близо 1/3 от всички случаи на злокачествени заболявания. Пикът е до 9-годишна възраст, като честотата се увеличава през последните 40 години. За разлика от миналото обаче, благодарение на съвременното лечение в последните десетилетия, в над 80 процента от случаите се постига напълно излекуване, посочи проф. Добрин Константинов, национален консултант по детска клинична хематология и онкология, председател на Българско научно дружество по детска хематология и онкология; началник Клиника по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Той съобщи, че от края на 2019 г. НЗОК покрива напълно един от най-съвременните медикаменти за лечение на тежкото заболяване - аспарагиназа. По думите му, от края на 2019 година НЗОК покрива напълно един от най-съвременните медикамети за лечение на тежкото заболяване - аспарагиназа. Страната ни вече достигна средноевропейски резултати и е релно постижима целта за пълно излекуване на 90 процента от пациентите.
Проф. Жанет Грудева, национален консултант по клинична хематология, началник на Клиниката по клинична хематология в УМБАЛ "Св. Георги - Пловдив", отбеляза, че при възрастните съвременната диагностика различава над 40 типа левкемия и над 60 вида лимфоми. 44% от всички новодиагностицирани случаи на онкохематологични заболявания се срещат на над 20-годишна възраст, най-често при пациенти над 60 години. Успеваемостта в лечението при възрастните обаче е по-ниска.
Важна част от терапията на пациентите е и психологичната помощ, каза директорът на Националната специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания и председател на Българското медицинско сдружение по хематология доц. Бранимир Спасов.
Още по темата чуйте в звуковия файл.
За диагностиката и лечението на онкохематологичните заболявания очаквайте в интервю с доц. Бранимир Спасов в предаването "Часът на здравето".Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..