Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартеничките - пресуканата нишка на живота

Закичването с мартеници е един много красив и близък до сърцето на всеки българин празник, казва Анелия Овнарска - Милушева, автор на книгата “Думам ти щерко”.

Това е български празник. “Мартеницата я има в цялата етническа българска територия”. Мартеници има из целия Балкански полуостров, има го в Гърция, Македония, дори в Турция, Румъния, Молдова.

Образът на баба Марта би следвало да се търси назад още при тракийската богиня майка, т.е. тази жена, която носи плодородието сред хората. Образът на бабата в нашата традиционна култура е точно този - тя е знаещата, можещата, тази, която донася знанието, добреването, раждането и мъдростта.

Хубавото, според Милушева е, че през последните години пластмасовите мартеници, които обикновено идват от Китай, отпаднаха.
“Все повече се завръщат мартеничките, изглеждащи направени по стар начин - обикновеният пресукан бял и червен конец. Много често хората започнаха да търсят точно вълнени мартеници. Вълната е много специален елемент. Това е традиционният материал, с който са правени мартениците. Вълната има специалното “умение” да улавя болестите".

Червеният и белият конец, символизират женското и мъжкото начало, а пресуканата нишка символизира нишката на живота. Мартениците са се носили като амулет - на врата.

Анелия Овнарска - Милушева разказа също, че посрещането на баба Марта е ставало с предварителна подготовка, която изисква почистване на дома, а хората в миналото са посрещали празника с постелена червена черга или кърпа, която остава в дома до 9 март. 

Според някои поверия дотогава се носи и мартеницата, според други поверия мартеничката се носи до срещата със щъркел или закукване на кукувица. Според други мартеничките се носят до края на месец март, след което се закичват на плодно дръвче “за да ражда” изобилен плод през годината.
Чуйте повече за празника от разговора на Гергана Пейкова и Боян Бочев с Анелия Овнарска - Милушева в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 07.02.25: Защо бойкотът на хранителните магазини няма да проработи?

Александър Христов и Яница ПетковаАлександър Христов и Яница ПетковаВ последния за тази седмица "Форум" водещият Лъчезар Христов насочи и предизвика актуалните коментатори да споделят мнения и разсъждения по следните теми : "Възраждане" внася в Народното събрание проекторешение за създаване на комисия, която да разследва дейността на чужди..

публикувано на 07.02.25 в 19:05
Остров Санторини в очакване на следващ трус

Как учените разчитат трусовете в Санторини?

За последните 10 дни на остров Санторини са усетени над 6400 труса. Как учените разчитат цялата ситуация и до какви дългосрочни последствия може да доведе? Събеседник по темата в предаването "Ритъмът на столицата" е  доц. Пламена Райкова, ръководител на Департамент "Сеизмология и сеизмично инженерство" към Националния институт по..

публикувано на 07.02.25 в 18:40

Принципът "замърсителят плаща" в София минава през критерия "брой членове на домакинство"

Съвсем скоро се очаква да бъдат достъпни и онлайн декларациите, чрез които Столичната община събира информация за количеството генериран отпадък от граждани и бизнес. От началото на този месец, местната администрация стартира кампания, с която цели да се подпомогне определянето на точния размер на такса „битови отпадъци“ (ТБО), тъй като от 1..

публикувано на 07.02.25 в 17:27

Инспекторите по труда са извършили 8520 проверки за нарушения на трудовото законодателство

През 2024 г. инспекторите по труда са извършили 8520 проверки по сигнали за нарушения на разпоредбите на трудовото законодателство от всички близо 50 хил. сигнала до инспекцията. Най-голям брой сигнали засягат заплащането на труда – 3317, а 1411 са по възникването на трудовите правоотношения, 1302 по прекратяването им и 889 са по работното време.  От..

публикувано на 07.02.25 в 16:59
Екипът е обиколил села в Община Омуртаг

Журналисти по стъпките на безводието

Поне 350 хиляди от сънародниците ни са били на воден режим през изминалата година. Запитахме се “Защо?” и тръгнахме по следите на изчезващата вода в Североизтока. Срещнахме водомайстори, дънни биволи и много сърцати хора, принудени да оцеляват без вода. Документирахме прокопаването на сондаж за хиляди левове, местонахождението, на който е..

публикувано на 07.02.25 в 16:36

В Ротердам се провежда 54-ото издание на Международния филмов фестивал

В Ротердам е в разгара си 54-ото издание на Международния филмов фестивал.  Той бе открит с филма “Фабула“ на режисьора Майкъл Тенхорн. Цели 14 филма фигурират в официалната “Тигър селекция“ на фестивала тази година, сред които има и българско участие. Това е първият фестивал в Нидерландия, основан през 1972 година, който се утвърждава като..

публикувано на 07.02.25 в 16:03

Започва 10-то издание на фестивала за документално кино Master of Art

Тази вечер започва Десетото издание на фестивала за документално кино Master of Art с прожекция на филм за Франк Синатра и песента му “My Way”. Захванах се с този фестивал, защото ми е страст да споделям изкуство с повече хора. Така 10 години споделяме изкуство, емоции, красота, пътуване във времето. Това е нашият начин да променяме живота към..

публикувано на 07.02.25 в 15:17