Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) иска още 8,5 млн. лв. държавно дофинансиране за медицинските специалисти, работещи в детските заведения и в училищата. Така още от този месец, ще бъде възможно те да получат заплати от 900 лв. в общините, в които този праг все още не е достигнат.
Президентът на синдикалната организация Пламен Димитров отчете, че на някои места медицинските специалисти получават тази сума и дори възнаграждение от и над 1000 лв. Той допълни, че още днес ще бъдат внесени исканията им към министър-председателя и финансовия министър, като от КНСБ не изключват протестни действия при неудовлетворение на желанията им.
Заетите медицински специалисти в сектор „Детско и ученическо здравеопазване“ в цялата страна са 11 хил.души. Според данните на синдиката към момента в 26 общини в цялата страна в детските кухни и яслени групи, както и в 31 общини в здравните кабинети в детските градини и училищата, заплатите са между 900 лева до 1000 лева. Но в 40 общини в детски ясли, детски кухни и яслени групи, както и в 65 общини в здравните кабинети в детските градини и училищата, основните заплати са все още между 610 и 700 лева, посочи президентът на синдикалната организация Пламен Димитров.
Той анонсира предстоящото подписване на споразумение със Столичната община, след което за около 2000 служители ще бъде повишена заплатата.
В страната единствено в община Бяла, Русенска област, медицинските специалисти в детско и ученическо здравеопазване получават високо възнаграждение - 1260 лв. А за да могат да бъдат изравнени заплатите поне на 900 лв. на колегите им от останалите общини, КНСБ изчислява, че са нужни 8,5 млн.лв. допълнителни средства към общините, за да могат специалистите още от този месец да получат възнаграждението. А и сега е редно тези допълнителни стандарти да бъдат посочени, тъй като на 15 март Министерството на финансите трябва да определи единните разходни стандарти за 2021 година.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров е обнадежден, че исканията им ще бъдат удовлетворени, а при неизпълнение не изключват и протестни действия. Синдикатът настоява също и за промяна в две наредби - за дейността на детските ясли и кухни, както и за здравните кабинети в детските градини и училищата. Промяната в първата наредба касае издръжката за материалния показател - брой деца, който към момента се подава само веднъж годишно.
От КНСБ казаха, че още днес ще внесат исканията си към министър-председателя и финансовия министър.
Още - в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са адвокат Николай Хаджигенов и главният редактор на сайта kaldata.com Светлин Желев. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха в понеделник бяха: - Казусът с избор на председател на Народното събрание - Групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет внася доклад за промяна на..
Яница Атанасова е танцов артист, хореограф и преподавател в Нов Български университет, един от тези артисти, който смело представят своите спектакли на различни места в България. Тази седмица авторският й танцов пърформанс “Шило“ ще бъде представен в РЦСИ "Топлоцентрала“. Тя бе гост в предаването "Радиокафе“, за да разкаже повече...
Български дарителски форум представи Годишния анализ на дарителството в страната през 2023 г. Близо 138 милиона лева са дарили компании, фондации и физически лица. С това се бележи ръст от 11% на даренията в България през 2023 г., спрямо 2022 година. С 48% компаниите в страната остават най-големият дарител, следвани от фондациите с 33% от..
В следващите три години в бюджета на България могат да постъпят допълнително 1,4 млрд. лв., ако бъдат повишени акцизите на тютюневите изделия на три равни стъпки. Това ще бъде свързано с поскъпване на цигарите с 13-14% годишно, според икономиста д-р Димитър Събев от Института за икономически изследвания на Българската академия на науките. Пред..
Министерството на правосъдието публикува за трети път за обществено обсъждане проект на Закон за несъстоятелност на физически лица. Приемането на закона се забави не само заради политическата криза в страната, но и поради сериозните възражения на правната общност към някои елементи на предлаганата концепция. Проектът беше приет на първо..
На днешната дата, 18 ноември 1989 година, българската опозиция провежда първият масов митинг в София, на площада пред Храм-паметника “Св.Александър Невски“, непосредствено след отстраняването на 10 ноември на дългогодишния генерален секретар на ЦК на БКП и председател на Държавния съвет, Тодор Живков.Сред ораторите на този свободен митинг са..