Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КНСБ: Медицинските специалисти в училищата и детските заведения – с поне 900 лв. заплата

Пламен Димитров
Снимка: БГНЕС

Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) иска още 8,5 млн. лв. държавно дофинансиране за медицинските специалисти, работещи в детските заведения и в училищата. Така още от този месец, ще бъде възможно те да получат заплати от 900 лв. в общините, в които този праг все още не е достигнат.

Президентът на синдикалната организация Пламен Димитров отчете, че на някои места медицинските специалисти получават тази сума и дори възнаграждение от и над 1000 лв. Той допълни, че още днес ще бъдат внесени исканията им към министър-председателя и финансовия министър, като от КНСБ не изключват протестни действия при неудовлетворение на желанията им.

Заетите медицински специалисти в сектор „Детско и ученическо здравеопазване“ в цялата страна са 11 хил.души. Според данните на синдиката към момента в 26 общини в цялата страна в детските кухни и яслени групи, както и в 31 общини в здравните кабинети в детските градини и училищата, заплатите са между 900 лева до 1000 лева. Но в 40 общини в детски ясли, детски кухни и яслени групи, както и в 65 общини в здравните кабинети в детските градини и училищата, основните заплати са все още между 610 и 700 лева, посочи президентът на синдикалната организация Пламен Димитров.

Той анонсира предстоящото подписване на споразумение със Столичната община, след което за около 2000 служители ще бъде повишена заплатата.

В страната единствено в община Бяла, Русенска област, медицинските специалисти в детско и ученическо здравеопазване получават високо възнаграждение - 1260 лв. А за да могат да бъдат изравнени заплатите поне на 900 лв. на колегите им от останалите общини, КНСБ изчислява, че са нужни 8,5 млн.лв. допълнителни средства към общините, за да могат специалистите още от този месец да получат възнаграждението. А и сега е редно тези допълнителни стандарти да бъдат посочени, тъй като на 15 март Министерството на финансите трябва да определи единните разходни стандарти за 2021 година.

Президентът на КНСБ Пламен Димитров е обнадежден, че исканията им ще бъдат удовлетворени, а при неизпълнение не изключват и протестни действия. Синдикатът настоява също и за промяна в две наредби - за дейността на детските ясли и кухни, както и за здравните кабинети в детските градини и училищата. Промяната в първата наредба касае издръжката за материалния показател - брой деца, който към момента се подава само веднъж годишно.

От КНСБ казаха, че още  днес ще внесат исканията си към министър-председателя и финансовия министър.

Още - в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Киряков и Светлин Тачев

"Форум", 13.05.25: Суверенът и гласуването с референдум

Гости тази седмица в предаването "Форум" са политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, които заедно с водещия Константин Лавсов обсъдиха следните теми: Председателят на Народното събрание върна предложението за проведане на референдум за въвеждане на еврото, иницииран от президента Румен Радев - реакции;    Ще използва ли ситуацията президентът..

публикувано на 13.05.25 в 19:35

Националният политехнически музей посреща своя 68-и рожден ден с няколко изложби

Националният политехнически музей (НПТМ) отбелязва своя 68-и рожден ден. По този повод музеят кани жителите и гостите на столицата да заповядат на откриването на новата временна изложба “Из миналото на родната електроника“. Експонатите в изложбата са специално дарение по повод рождения ден на НПТМ. Изложбата представя българска електроника,..

публикувано на 13.05.25 в 18:32
Албена Христова

След присъствие в 5 милиона домове и зали Албена Христова реди платна в Къщата на София

Макар и озаглавена "Интимно" , изложбата, която ще бъде открита на 15 май в Къщата на София , представя творец с глобален отпечатък – в изкуството, не в екологичен смисъл, разбира се. "Познавам Албена Христова от много години - разказа пред БНР-Радио София изкуствоведът Албена Ненкова. - Нашето познанство прерасна в партньорство,..

публикувано на 13.05.25 в 17:55

Фондация BCause обявява конкурс за НПО в обществена полза

Фондация "BCause: в помощ за благотворителността“ обявява конкурс за неправителствени организации в обществена полза, обединяващи родители и/или здравни специалисти. Чрез конкурса „Детско здраве“ фондацията финансира организации със средства от "Фонд за лечение и рехабилитация на деца". Крайният срок за подаване на проектите е 15 май. България е сред..

публикувано на 13.05.25 в 17:25

Решението битовите потребители да не излязат на свободния пазар на ток беше дълбоко неправилно

Битовите абонати няма да излизат на свободния пазар на ток от 1 юли 2025 г., както се планираше, реши на първо четене парламентът. Преди второто четене работна група ще уточни с колко години ще бъде отложена тази либерализация. “Решението беше дълбоко неправилно, но пък беше дълбоко очаквано. Това е, за съжаление, ситуацията. Това правителство още в..

публикувано на 13.05.25 в 16:34
Проект на новата зала по художествена гимнастика

Нова зала за художествена гимнастика на стадион "Раковски"

До края на годината да бъде направена първа копка на разширението на залата за художествена гимнастика на спортен комплекс “Раковски”. Тази амбициозна задача си постави министърът на младежта и спорта Иван Пешев при представянето на идейния проект днес. "Щастлив съм, че само няколко дни преди 17 май (Ден на българския спорт) можем да обявим проекта за..

публикувано на 13.05.25 в 16:10

Голямата диктовка "Пазител на българския език" на 22 май ще е със 146-има участници

Второто издание на Голямата диктовка "Пазител на българския език" ще се проведе на 22 май 2025 г. от 11:00 ч. в три от читалните на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ). Темата е посветена на Годината на глаголицата – най-старата славянска азбука, от която произхожда кирилицата. "Идеята за отбелязване на Година на..

публикувано на 13.05.25 в 15:55