“България е в състояние на люшкане между две крайности - на старото патриархално възпитание, където мъжът е глава на семейството. Много жени поддържат този модел, въпреки че са на високи позиции”, казва Аламанов.
Според него жените се развиват много и изискванията да се създава семейство и да се ражда в определена възраст ще останат в миналото. Светът е близо до момента, когато каузи за подкрепа на жени няма да са необходими, допълва доц. Александър Христов.
За Аламанов темата за насилието ще бъде актуална, докато не се възпита непоносимост в обществото към този феномен.
Като цяло жените на пазара на труда в Европейския съюз продължават да получават по-ниски възнаграждения от мъжете. При търговците на дребно и в медиите се отчитат най-широки разлики в заплащането между мъжете и жените - разликата е 6.4%. Индустриите с най-малки разлики са биотехнологичната и фармацевтичната промишленост - 2.2%.
По темата за ниското заплащане сред жените доц. Александър Христов смята, че жените трябва да бъдат по-уверени, когато кандидатстват за дадена позиция, защото работодателите ще им дадат желаното възнаграждение.
Любомир Аламанов дава и няколко полезни съвета за мъжете за предстоящия 8 март, като основният съвет е, че е важен не само самият празник, но и всички останали дни през годината.
Целия разговор на Катя Василева можете да чуете в звуковия файл.
Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..
Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..