Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са ранните симптоми и причините за левкемията?

Доц. Бранимир Спасов: Не всяко подуване на лимфен възел означава онкозаболяване

Ако лимфният възел е уголемен повече от месец и не е болезнен, трябва да се направи биопсия, съветва специалистът

Доц. Бранимир Спасов
Снимка: hematology.bg

Съвременните постижения в лечението на онкохематологични заболявания и възможностите за достъп на пациентите до модерно лечение позволяват трайна ремисия. При острата лимфобластна левкемия, например, която е най-често срещаното онкологично заболяване при децата, благодарение на съвременното лечение, в над 80 процента от случаите се постига напълно излекуване. От края на 2019 година НЗОК заплаща напълно един от най-съвременните медикаменти за лечение на тежкото заболяване и при деца, и при възрастни - аспарагиназа. Медикаментът разгражда и намалява нивата на аминокиселината аспарагин в кръвта, от който имат нужда раковите клетки и затова при понижаването му, те умират. 

Защо при възрастните процентът на напълно излекуваните пациенти е значително по-нисък, имат ли значение начинът на живот и профилактиката, какви са ранните симптоми и какво представлява лечението - отговите потърсихме от доц. д-р Бранимир Спасов, специалист по вътрешни болести и клинична хематология, директор на Националната специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания и председател на Българското медицинско сдружение по хематология: 

Националната специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания"Българските пациенти с онкохематологични болести имат достъп до множество иновативни медикаменти и здравни технологии, в това число стволово-клетъчната трансплантация. Преди повече от 20 години у нас се провежда първата такава трансплантация, като за 20 години технологията се е променила драматично - намалена е смъртността, подобрена е ефективността и са намалени усложненията, които съпътстват тази манипулация. Но бързам да подчертая, че стволово-клетъчната трансплантация не е панацея. Това е технология, която е свързана с определени рискове и понякога завършва с неблагоприятен финал". 

В по-голямата част резултатите са успешни, посочи специалистът. Симптомите на онкохематологичните заболявания често са скрити. Удачно е веднъж или два пъти в годината всеки да направи изследване на пълна кръвна картина, която би дала представа дали има заболяване. Ако човек има вирусно или инфекциозно заболяване, е възможно да има изменения. Те трябва да се нормализират до 10-20 дни след боледуването. 

Заболяванията на кръвта често протичат подмолно

Един от симптомите е нощното изпотяване, но само ако става дума за обилно изпотяване, което налага смяна на бельото. Сред другите симптоми е лесната умора и подуването на лимфни възли. Но това не винаги означава онкологично заболяване. 

"Притеснително е, ако има подуване на лимфни възли повече от месец. Тогава трябва да подходим към биопсия на лимфния възел, да се види под микроскоп има ли повод за притеснение или не. По-добре лимфният възел да боли - ако не боли, би могло да е онкохематологично заболяване".

Специалистът уточни, че е необходимо да бъде изваден целият лимфен възел или да не направи т. нар. екстезионна биопсия, за да бъде направена цялостна оценка на възела, а не на част от него, каквато е била практиката в миналото. 

Успеваемостта на лечението на възрастните пациенти е по-ниска, отколкото при децата

Пикът на заболяването при възрастните пациенти е над 50 години, посочи доц. Спасов. Категорично до момента е доказано, че сред факторите за развитие на болестта е тютюнопушенето, но oт голямо значение са и генетичните фактори. 

"Има две причини - децата нямат много придружаващи заболявания, каквито имат възрастни пациенти. Освен това детският организъм има регенераторни функции, а при възрастните с всяка година се натрупват все повече генетични изменения, каквито няма при децата. Освен това, при децата се прилагат интензивни схеми на лечение, които няма как да бъдат прилагани при възрастните, тъй като те по-бавно се възстановяват". 

Националната специализирана болница за активно лечение на хематологични заболяванияВажна част от терапията, най-вече на пациентите, на които се извършва стволово-клетъчна трансплантация, е психологическата подкрепа, тъй като тези пациенти прекарват дълго време преди и след процедурата изолирани от близките си. Затова от месец август 2019 година в Националната специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания отвори врати звено за психологическа подкрепа на болните и техните близки. 

Още за диагностиката и лечението на онкохематологичните заболявания - чуйте в интервюто с доц. д-р Бранимир Спасов!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01