Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българи създават екологичен дизайн за германски автомобилен гигант

Атанас Енев

Едно от най-смислените неща, които една компания би могла да направи в днешно време, е да се занимава с внедряването на устойчивост. В това е убеден арх. Атанас Енев от компания за устойчив дизайн и еко иновации. След като завършва образованието си, той започва работа в компания за проектиране, където насочва интереса си към т. нар. "кръгови модели" - бизнеси, които работят, използвайки отпадъчни продукти или такива, които са на ниска цена, но могат да произвеждат продукти с висока добавена стойност.

Идеята, върху която стъпва изграждането на иновативната компания, е комбиниране на агрокултурен отпадък с гъбен мицел, който може да създаде композит. Подобни разработки са известни по света, но се оказва, че България има сериозно предимство в научно-развойната дейност и е подходящо място за производство, което може да конкурира високата цена на екологично чистите технологии.

Друг проблем при тези технологии е, че трудно се прилагат в по-голям мащаб, в сравнение с пластмасови алтернативи. Има и системен проблем при създаването на устойчивост и екопродукти - дори и при наличие на най-екологичната технология, ако една държава няма подходящата инфраструктура за използването й, ефектът ще бъде слаб.

Атанас Енев разказа за сътрудничеството с германски автомобилен гигант в Щутгарт. Фокусът на осъществяваните проекти е създаване на екологично чиста част, която се използва в асемблирането на автомобили. Разработката започва с анализ на пазара на алтернативни материали, след което се избира материал, който произвежда четири пъти по-малко въглероден диоксид. Следващата стъпка е избор на технология, благодарение на която се ускорява процеса на производство и се намалява разхода на енергия. Третата част включва създаването на дизайн, който позволява използването на една конструктивна част за шест различни модела автомобили. За нейното изработване са избрани растителна пластмаса, която съдържа 40% рециклиран продукт, и термопластичен еластомер, изработван от рапично масло.

Въпреки огромните производствени мощности и богатството от технологии, големите фирми изпитват сериозен натиск от клиенти и от други компании да се развиват в сферата на устойчивия дизайн и те се нуждаят от бързи прототипи и бързо въвеждане на иновации и тестване и анализ на материали.

Визията на компанията, представлявана от Енев, е да помогне на голямата индустрия да мине от линеарен процес на производство, при който се изхвърлят ресурси, в устойчив, кръгов процес на производство. А стратегията за постигане на тази визия е да се работи заедно с индустрията, без да се отрича и изхвърля всичко постигнато, а да се работи гъвкаво, с достатъчно проучвания и бързина за създаване на уникални кръгови продукти в помощ на големите индустриални гиганти.

Още интересни подробности от областта на устойчивия дизайн иновациите можете да чуете в интервюто на Катя Василева с Атанас Енев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50