Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Марин и Мирослава Мерекьови: София има нужда от по-човешки сгради

Един проект е обвързан не само с красота, а и с това да бъде функционален, да бъде удобен на хората, да бъде приобщен към дадената среда. Всеки проект е плод на много работа, проучване, история, природа, народопсихология на локалното място, казват художниците и ландшафтни архитекти Марин и Мирослава Мерекьови - брат и сестра, с над 20-годишен опит в сферата на ландшафтния дизайн и с реализирани проекти за реставрация и реконструкции на паметници на културата.

Двамата работят по зададени проекти, като в началото започват с обсъждане и обмисляне на проектите на ниво скици. Характерен почерк в работата на двамата архитекти е открояването на българското.

“Във всеки проект, който възниква, ние се хвърляме смело и го интерпретираме творчески”, казва Мирослава Мерекьова. Това става чрез рисуването и чрез познанията, които са получили в университета и сред градините. Разбира се, в обсъждането на проектите и реализацията им се стига и до спорове. Марин и Мирослава Мерекьови

“Всички хубави проекти са станали след едно стабилно каране и сдобряване след 30-40 минути”, казва Мирослава Мерекьова. Така процесът преминава напред и проектът от етап “скица”, след това се “облича” в една сериозна техническа армировка, която обосновават технически, за да бъде реализиран проектът.

Арх. Мерекьова допълни, че половината от работата по създаването на един проект е творческа, другата половина е свързана с това проектът, който искат да реализират, да отговаря на определени технически параметри. Най-големият майсторлък, според нея, е да докажеш, че идеята ти е най-правилна и е съобразена с мнението на гражданите.

Марин Мерекьов обясни, че в семейството има много художници и на него и сестра му им се налага да рисуват, например при защита на проект, с който кандидатстват на световни ландшафтни изложения. Двамата рисуват и за удоволствие. Работили са по сценографията за спектакъл на Теди Москов. Правили са плакати за филми.

Мирослава Мерекьова не е привърженик на популярното в момента устойчиво развитие. За нея е необходимо да се намали използването на бетон, да се намалят височините и да се правят по-човешки сгради и градове. Освен това няма нужда да се концентрира всичко в мегаполиси.
“Навлязохме в природата нахално и сега се чудим как да отстъпим назад и как тя да ни прости”, казва тя.

За София, според нея, не трябва да има високи сгради, каквито през последните години се появиха, а е необходимо да има повече зеленина и да се запази старият аристократичен дух на столицата ни. 
Чуйте целия разговор на Катя Василева с двамата архитекти в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 17.02.25: На Радев партия не му трябва, "политиката на цигулката", мажоритарните избори имат минуси

Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана следните теми: Социалното неравенство. Разделението сред обществото се видя и в бойкота на..

публикувано на 17.02.25 в 18:40

Реалистичен, оптимистичен и песимистичен анализ за демографското бъдеще на София

Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната  община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..

публикувано на 17.02.25 в 17:50

Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март

Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..

публикувано на 17.02.25 в 17:05
Илиана Балабанова

Има сфери, в които разликата между заплатите на жени и мъже е до 40%

Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..

публикувано на 17.02.25 в 16:35
Юлия Мишкова – старши специалист по

Адаптираха два наръчника за климатичните промени за нуждите на българското образование

Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са  да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..

публикувано на 17.02.25 в 14:55

Banff Centre Mountain Film Festival отново в България

Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..

публикувано на 17.02.25 в 14:26

Летище София работи нормално при зимни условия

Летище София работи нормално при зимни условия.  Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището.  Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..

публикувано на 17.02.25 в 14:16