Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гейминг индустрията в България

Около 50 студиа работят по видеоигри у нас дори в момента

Докато коронавирусът продължава да вълнува десетки милиони хора, гейм индустрията е по-жива от всякога. В края на февруари стана ясно, че по време на изолацията по домовете, китайските потребители са свалили рекорден брой игри за мобилен телефон, като така мащабът на световната гейминг индустрия достигна до 150 млрд. долара. Тази тенденция се поема и тук, в Европа.

Българската индустрия по нищо не отстъпва на останалите. По думите на Хели от Game Dev Summit, през 2018 г. броят на активните гейм студия у нас достигат 50. Изненадани ли сте? Ако искате да научите още актуална информация за България, чуйте това издание на BETAgames със специалните ни гости - разработчикът на игри - Евгени Петров и Хели от Game Dev Summit:


Трудно е да дадем точни данни за индустрията у нас, защото тя е динамична и разнородна. От малки инди студия с един човек до големи световно известни компании, за които работят хиляди хора. Повечето се намират в столицата, но не липсват такива в Пловдив, Варна, Бургас и голямата изненада – в Сопот. Това, което обединява тези хора на едно място са гейм събитията като регулярното – SYSF, което организира Евгени и Sofia Game Week с участието на Хели.

Ако искате да станете част от гейм индустрията, един от основните начини е да започнете работа като QA (Quality Assurance или контрол на качеството на играта). Позицията е подходяща за хора, които все още нямат технически умения за работа със софтуер или не са ориентирани към арт страната на видео игрите. Ако си достатъчно мотивиран, може да се квалифицираш за друга позиция и така да растеш в йерархията. Не е много по-различно от останалите сфери…

На въпроса дали омръзва да играеш видеоигри, след като ежедневната ти работа е да ги създаваш, Евгени отговаря:

„Понякога да, но мен винаги ми се връща страстта и отново се връщам към цъкането за забавление. А, и ако не играеш играта, която си направил, има проблем.“


Въпреки шегите, че в тази индустрията „от въздуха се правят пари“, ситуацията съвсем не е толкова розова. Тъмната страна е свързана с небезизвестния в средите „крънч“ - използването на страстта на хората, за да работят цели седмици без сън и то за по-малко пари от стандартната заплата. Но въпреки това, те не се отказват, защото знаят защо го правят, коментира Евгени:

„Да излезе игра като The Witcher 3 и да знаеш, че си бил част от такъв голям проект е страхотно, особено за CV-то и за бъдещето ти в индустрията.“

Но дотук с негативите, вижте някои кадри от последното издание на Sofia Game Week и ще ви се прииска да станете част от гейминг обществото у нас. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01