Информацията е наистина ценност в днешния свят. Ценност са и фактите, но способността да различаваш факт от мнение или от подвеждаща информация е много нужна в дни на криза и изпитания като пандемичната ситуация.
Именно информацията е инструментът, с който можем да потиснем надигащата се паника или да посеем здравословен страх, който повече да ни дисциплинира.
Това защити като мнение Ирина Недева – чийто глас е добре познат от ефира на програма „Хоризонт“ на БНР и която е председател на Асоциацията на европейските журналисти в България.
В режимите на извънредност има и полезни неща, каквито са необходимите мерки. Но от всеки един от нас зависи балансът и безопасността в обществото.
В медии, които гонят сензациите, е много по-вероятно да се прибегне до подвеждаща или непроверена информация, да се прави двусмислена интерпретация.
„В подобни ситуации публичните институции, овластените лица могат да се подхлъзнат с убеждението, че знаят как правилно да постъпят и че няма нужда от медии и журналисти. Напротив, има нужда от хора, които да продължат да задават въпроси, и дори - неудобни въпроси. Замлъкването на журналистите ще доведе до по-големи опасности за обществото. Ако няма достатъчно информация, хората ще я заместят със слухове.“
В дните на извънредната ситуация медиците са хората на първа линия в борбата със заразата, но журналистите също са изложени на риск. Те не спират да информират, защото реалната ситуация, посланията и мерките трябва да достигнат до хората и те да ги разберат, допълни Недева.
Неслучайно от АЕЖ още на 15 март са излезли с декларация, в която се призовават работодателите да осигурят защитни средства за своите репортери. Ангажимент за предната линия на фронта трябва да има и държавата.
„Трябва да се спазват мерките, но в същото време не бива да спира информирането от страна на журналистите. Млъкването на медиите ще има противоположен ефект. Опасно е както да бъде подценена ситуацията, така и надценена. Изключително важно е, ако разберем, че поднесената информация е подвеждаща, бързо да е коригираме.“
Ирина Недева съобщи, че за улеснение на журналистите на сайта на АЕЖ ще бъдат публикувани линкове към страници, които предлагат достоверна информация по проблема коноравирус.
Чуйте целия разговор на Лили Големинова с Ирина Недева.
Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“: Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..
Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...
Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..
Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..