Информацията е наистина ценност в днешния свят. Ценност са и фактите, но способността да различаваш факт от мнение или от подвеждаща информация е много нужна в дни на криза и изпитания като пандемичната ситуация.
Именно информацията е инструментът, с който можем да потиснем надигащата се паника или да посеем здравословен страх, който повече да ни дисциплинира.
Това защити като мнение Ирина Недева – чийто глас е добре познат от ефира на програма „Хоризонт“ на БНР и която е председател на Асоциацията на европейските журналисти в България.
В режимите на извънредност има и полезни неща, каквито са необходимите мерки. Но от всеки един от нас зависи балансът и безопасността в обществото.
В медии, които гонят сензациите, е много по-вероятно да се прибегне до подвеждаща или непроверена информация, да се прави двусмислена интерпретация.
„В подобни ситуации публичните институции, овластените лица могат да се подхлъзнат с убеждението, че знаят как правилно да постъпят и че няма нужда от медии и журналисти. Напротив, има нужда от хора, които да продължат да задават въпроси, и дори - неудобни въпроси. Замлъкването на журналистите ще доведе до по-големи опасности за обществото. Ако няма достатъчно информация, хората ще я заместят със слухове.“
В дните на извънредната ситуация медиците са хората на първа линия в борбата със заразата, но журналистите също са изложени на риск. Те не спират да информират, защото реалната ситуация, посланията и мерките трябва да достигнат до хората и те да ги разберат, допълни Недева.
Неслучайно от АЕЖ още на 15 март са излезли с декларация, в която се призовават работодателите да осигурят защитни средства за своите репортери. Ангажимент за предната линия на фронта трябва да има и държавата.
„Трябва да се спазват мерките, но в същото време не бива да спира информирането от страна на журналистите. Млъкването на медиите ще има противоположен ефект. Опасно е както да бъде подценена ситуацията, така и надценена. Изключително важно е, ако разберем, че поднесената информация е подвеждаща, бързо да е коригираме.“
Ирина Недева съобщи, че за улеснение на журналистите на сайта на АЕЖ ще бъдат публикувани линкове към страници, които предлагат достоверна информация по проблема коноравирус.
Чуйте целия разговор на Лили Големинова с Ирина Недева.
Днес ще бъде предимно слънчево и почти тихо. Преди обяд на места в низините и котловините ще има мъгла или ниска облачност. Топло време с максимални температури между 12° и 17°, по крайбрежието на морето 9°-12°, в София – около 13° . По Черноморието в сутрешните часове облачността ще бъде значителна, но бързо ще намалее и през по-голямата..
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...