Ситуацията в Германия не е приятна в момента. Всеки се стреми да се изолира, да спаси и обезопаси себе си и семейството си. Цари лека истерия. В магазините бързо се изчерпват основни продукти. Трудно се намират брашно, спагети, сапун, тоалетна хартия... Стряскащо е да видиш пусти улици и празни магазини. Това разказа в ефира на Радио София Деница Янчева, която по професия е стоматолог. Отскоро тя си има бебе, но пояснява, че в болницата, където е раждала, вече е ограничен достъпа като време и брой посетители. Германците редовно присъстват, когато жените им раждат, но в момента и това не се позволява.
„Сега сме леко изолирани от света по собствено желание.“
Баба и дядо не са могли да долетят от България заради мерките по повод пандемията. Родителите на съпруга й, които са се върнали от ски ваканция в Тирол, също си стоят изолирани вкъщи.
„Ценностите за човек в тази ситуация са още по-важни, допълва Деница Янчева - семейството, родителите, децата, близките. Възпитанието на подрастващите в уважение към по-възрастните, помощта към другите, отговорността, да съхраняваме традициите.“
По думите й лекарите и в България, и в Германия - навсякъде, рискуват живота си. И навсякъде има проблеми с обезопасяването на хората на предния фронт.
Чуйте разговора на Катя Василева с Деница ЯнчеваИма едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...
Весела Кунчева за предстоящето на 13 април представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе голям..
Момчил Николов , автор на „“ и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му..
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..
Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..