Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Георги Попов: При инфекция на бременна с коронавирус плодът не е застрашен

Бъдещите майки трябва да спазват мерките за дистанция и хигиена, защото са по-податливи към инфекции. Хората с астма не бива да приемат кортикостероиди, обикновени инхалации с гореща вода способстват за унижощаване на вируса!

доц. Георги Попов
Снимка: БГНЕС

В последните седмици след първите случаи на коронавирус у нас си задаваме множество въпроси, свързани със симптомите, протичането на заболяването, за състоянието, при което трябва да потърсим лекарска помощ, има ли по-висок риск за бременните жени и кърмачките и какво трябва да е поведението им, каква е разликата между различните тестове за установяване на инфекция, какви медикаменти може да приемаме и какво наблюдават специалистите при първите пациенти с коронавирус у нас. Отговорите потърсихме от полк. доц. д-р Георги Попов, началник на Катедра "Инфекциозни болести" на ВМА, където в момента се лекуват най-голям брой пациенти с коронавирус:

"Симптомите на заболяването са характерни, приличат на грипните, но имат своите нюанси: температурата се повишава до максимум 38 градуса, а не като при грипа до 39-40 градуса с втрисане; има суха кашлица, дразнене или болки в гърлото, болки в гръдния кош, а не почти по цялото тяло, както е при грип. Ако почувстваме тези симптоми и задух, веднага трябва да се обадим на личния лекар, особено хора, пътували до рискови райони и хората над 60 години, които имат хронични заболявания.

Клиниката по инфекциозни болести на ВМАТой призовава не всички пациенти със симптоми като хрема и кашлица да търсят помощ в болницата, защото така там се създават предпоставки да се струпват хора от рискови групи, насочени от личния лекар със съмнение за инфекция и такива, които нямат коронавирус, но са уплашени и просто искат да се изследват. Изследване на коронавирус се прави само на хора, които имат показания за Covid-19, подчерта доц. Попов. Специалистите са изготвили точкова система, по която оценяват състоянието на болните.

Болните не трябва да приемат медикаменти, които се изписват от лекар

Медикаментът срещу грип с активно вещество оселтамивир, категорично не е показан за коронавируса - лекарството инхибира рецептор, който този вирус няма и е безсмислено да се пие:

"По-скоро лечението е патогенетично и симптоматично - вливане на кристалоидни разтвори, рингер, физиологични разтвори, поддържане на водно-електролитния баланс, приложение на нестероидни противовъзпалителни средства, антипиретици от по-лек клас. Витаминотерапията има своето място с оглед оксидативния стрес, както и микроелементите - цинк, селен. И при показания и още симптоматични средства".

Най-важно е, когато болният е вкъщи, ако има вирусно заболяване - да спазва леглови режим, да почива минимум 8-12 часа дневно с прием на достатъчно питателна храна. Не е задължително да взима витамини и минерали на база химични съединения - по-добре е това да става по естествен начин чрез храната.

Доц. Попов посочи, че в България все още няма хлорохин фосфат, който най-често се препоръчва. За болнично лечение се препоръчва и ритонавир и лопинавир, но специалистът беше категоричен, че не може да се използват за самолечение. 

Плодът при инфекция на бременна жена не е застрашен.Бъдещите майки, обаче трябва да спазват с по-голяма строгост мерките за дистанция и хигиена, защото са по-податливи към инфекции и заболяването при тях може да протече по-тежко, посочи специалистът. Плодът може да се зарази по време на раждането, затова се препоръчва раждане с цезарово сечение. 

При децата с инфекция с коронавирус симптомите са значително по-леки, в сравнение с възрастните. Хората с диабет и високо кръвно трябва да контролират нивата на кръвна захар и кръвното налягане.

PCR тестовете са най-надеждни

По отношение на тестовете, доц. Попов каза, че т. нар. бързи тестове за коронавирус не са достатъчнно надеждни. Ако има положителен резултат категорично трябва да се потвърди с т. нар. PCR тест, който се прави чрез изследване на гърлен секрет. А ако резултатът с бърз тест е отрицателен, това не винаги означава, че няма инфекция. По думите на специалиста, положителният резултат от бърз тест по-скоро е положителен, а отрицателният не е отрицателен. По отношение на необходимостта от прием на антипиретици за понижаване на температурата при болните, доц. Попов заяви:

"Вирусът-причинител на Covid-19, е доста чувствителен на топлина. Той издържа до 56 градуса и над тази температура неговата липопротеинова обвивка се стапя и вирусът се деструктира. Не бих могъл да кажа, че не е редно да се въздейства с антипиретици, за да се понижи температурата, но все пак това е защитна реакция на организма за борба с вирусите и в определени стойности би могло да послужи като средство за унищожаване на вируса. Доказано е, че той "обича" студените места в тялото - носните конхи и синусите, където няма добро кръвообращение и е малко по-хладно. И при повишаване на температурата на тези места, например чрез сауна (или инхалация с гореща вода) , вирусът се унищожава".

Още за симптомите, диагностиката, лечението и поведението при пациенти с хронични заболявания - чуйте в разговора с доц. Георги Попов!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джей Ди Ванс (вдясно) се срещна скоро с българския премиер Росен Желязков в Париж

"Форум", 24.02.25: Тътенът от речта на Джей Ди Ванс трябва да събуди Европа

Седмицата започваме с нови коментатори, които вече са споделяли свои разсъждения в предишни издания на "Форум". Днес те се спряха на следните теми: Европа в новия световен ред на Тръмп . Подходът на американския президент и бизнесмен - икономика през политика. Истината в речта на Джей Ди Ванс: "Най-големият враг на Европа е помежду ни"...

публикувано на 24.02.25 в 18:35
Снимки: Столична община

B40 - повече от дипломатическа инициатива на 12 страни от Балканите

Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40 беше открит днес в София от Васил Терзиев и кмета на Истанбул Екрем Имамоглу . Представители на близо 50 града от Балканите се включват в софийското издание на инициативата на тема "Бъдещето на Балканите: иновации, сътрудничество, зелен преход и растеж". 15 нови членове..

публикувано на 24.02.25 в 17:35
И през миналата година строителите са били сред най-търсените специалисти

Работещи са под 54% от българите, над 1 милион са "икономически неактивни"

Общият брой на икономически неактивните хора (тези, които не си търсят работа) на възраст между 15 и 64 години е малко над 1 милион (462,4 хил. мъже и 584,8 хил. жени). Това са 26,4% от населението в тази възрастова група, сочат данните на Националния статистически институт за четвъртото тримесечие на 2024 година. Общият брой на работещите хора..

публикувано на 24.02.25 в 16:50

30 години "Бон-Бон"

30 години навършва една от най-обичаните детски вокални групи "Бон-Бон“. По повод юбилея, те издават първия за България концептуален албум, озаглавен символично "30“. Създаден е в рамките на ексклузивен творчески лагер за писане на музика от деца, в който с таланти от различни възрастови групи работят творци като Venci Venc’, LATIDA, Сара Чакърова и..

публикувано на 24.02.25 в 16:25

Димитър Димитров, КАПБ: За какви пътища се искат по-скъпи винетки и тол такси?!

Членовете на Камарата на автомобилните превозвачи в България реагираха остро на предвиденото увеличение на цената на тол таксите и винетките в проектобюджета за 2025 г. "Това е пореден удар върху транспортния сектор и българските граждани, който идва в момент, когато пътната инфраструктура е в критично лошо състояние, а тол системата..

публикувано на 24.02.25 в 15:25

Поразителни прилики между древен Рим и съвременния Запад в книгата "Защо се разпадат империите"

Книгата "Защо се разпадат империите“ от Питър Хедър и Джон Рапли представя интересни паралели между Рим, Америка и бъдещето на Запада, като поставя въпроса възможно ли е тоталният колапс, каквато е била съдбата на древната империя, да бъде избегнат. Авторитетът на експертност на двамата автори по тематиката на книгата е неоспорим...

публикувано на 24.02.25 в 15:21

Филм за любовта печели златната мечка на 75-ото Берлинале

Филмът "Мечти (Секс Любов)" на норвежкия режисьор Даг Йохан Хаугеруд спечели голямата награда на международния филмов фестивал "Берлинале", който се провежда за 75-и път в германската столица. Добре е, че филмът има подзаглавие, защото в конкурсната програма има и друг филм с абсолютно същото заглавие, но на режисьора Мишел Франко от Мексико...

публикувано на 24.02.25 в 15:18