Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виртуална разходка из Народния театър "Иван Вазов"

4
Снимка: Народен театър
Във времето, когато заради ограниченията, породени от Covid-19, не можем да посетим любими места в София, имаме шанс да минем зад кулисите в Народния театър "Иван Вазов", които обикновено остават спуснати за посетителите.

За начало на летоброенето на Народния театър се счита заповед на министъра на народното просвещение д-р Иван Д. Шишманов, с която от 1 януари 1904 г. управителят на подкрепяната от държавата Народна драматическа трупа „Сълза и смях“ Илия Миларов е назначен за „Интендант“.

Със заповед от 14 юли 1903 г. министър д-р Ив. Д. Шишманов назначава комисия начело с Илия Миларов, която да подготви предложение за постройка на сграда за Народния театър в София. Народното събрание взима решение и с указ на княз Фердинанд I се отчуждава терен на мястото на бившия дъсчен театър „Основа“, където през юни 1904 г. започва строежът на сградата по проект на виенските архитекти Фердинанд Фелнер и Херман Хелмер.

Откриването на Народния театър е през 1907 г. само 30 години след Освобождението на България. Само по себе си това е един впечатляващ факт, защото за да се стигне до построяването на тази сграда, са съчетани общото усилие на българската интелигенция и желанието на държавата в лицето на цар Фердинанд, България и София да заемат достойно своето място на картата на културна Европа. “Именно заради това мястото, където е построен театърът, не е съвпадение”, разказва Мария Даиева - завеждащ архива и музея на Народния театър.

Голямата обиколка ни дава възможност освен да разгледаме фоайетата и залите, да надникнем в театралния гардероб, къде се съхранява реквизитът, всички ателиета и механизацията под сцената. Именно доставената от Германия след големия пожар през 1923 г. сценична механизация е едно от нещата, които правят Народния театър уникален.
  
Каква е причината за възникването на фаталния пожар и все още ли под сцената работи техниката от онова време - чуйте в звуковия файл.
Виртуална разходка в Народния театър може да направите от тук.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Джо Байдън

Акценти от САЩ: Байдън започва серия от помилвания

В края на мандата си американският президент Джо Байдън помилва 39 американци, осъдени за престъпления, в които не e имало насилие и намали присъдите на около 1500 други. Според Белия Дом това е най-мащабното помилване и намаляване на присъди извършено за един ден, което се случва малко след като Байдън помилва сина си Хънтър. Някои от помилваните..

публикувано на 13.12.24 в 14:48

Как поезията в меторто помага в трудни времена

"Поезия в метрото" е инициатива на Полския институт в България. Тя събира и другите културни институции в посолствата на страните - приятели на България и ги обединява чрез задачата да открият произведения от техни водещи поети и да ги аранжират върху пана в метрото. "Когато започнахме, искахме да представим не толкова секси и лековатите теми..

публикувано на 13.12.24 в 14:10

"Премиерите на България" е новата книга на карикатуриста Чавдар Николов

Чавдар Николов е известен карикатурист, художник. В предаването “Радиокафе“ той разказа  за своята чисто нова книга “Премиерите на демокрацията“. 22-ма министър-председатели на България от периода 1989 -2024 г. е събрал той между страниците й. От Луканов до Главчев, с всеки нов министър-председател демокрацията има нова премиера...

публикувано на 13.12.24 в 13:58
Бойко Станкушев

Хората вече не могат да свържат собствения си просперитет, с процесите, които се извършват в страната

Специалният приз „Рицар на истината”, който се връчва от Българския хелзинкски комитет и е част от наградите “Човек на годината”, беше присъден на Антикорупционен фонд поради приноса им в изобличаването на действията и бездействията на прокуратурата по разследването „Осемте джуджета“ и за дългогодишната си дейност по осветляване на мащабни корупционни..

публикувано на 13.12.24 в 13:01

Тангото е усещане, начин на комуникация отвъд думите

В международния ден на тангото, 11 декември се срещнахме с Камелия Тодорова – танцьор по кизомба и танго. “В България се практикуват различни видове танго. При мен то беше като вариант за социални танци, започнах да танцувам салса, малко бачата, след това преминах на кизомба, която много хора наричат анголско танго и в някакъв момент,..

публикувано на 13.12.24 в 12:42

Фалшива страница във Facebook предлага промоции от името на Софийския зоопарк

Фалшива Фейсбук страница, използваща логото на Софийския зоопарк предлага неправомерни промоции, томболи и награди, включващи плюшени играчки и разходки с гид. За това сигнализираха пред "Хоризонт" от зоопарка. Оттам подчертават, че фициалната им страница е "Зоологическа градина-София/Sofia Zoo" и тя  не предлага подобни услуги ...

публикувано на 13.12.24 в 10:14

Аделина Петрова разкрива лични истории в авторския си спектакъл

"Беше ми много трудно да се разгранича от героинята, защото това са моите лични истории, мои разсъждения. В началото започвах да ги говоря и само ревях", споделя Аделина Петрова във връзка с предизвикателството да рецитира свои текстове от сцената. Спектакълът включва още импровизации по текстове на Чехов, Шекспир и Ева Енслър.  Със златния..

публикувано на 13.12.24 в 09:55