Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мерките срещу Covid-19 през погледа на един международен шофьор

Снимка: Светослав Цветанов
Всяка страна в Европа взе различни ограничителни мерки по различно време заради опасността от Covid-19. Разбира се, много хора не бяха съгласни с тях, защото смятат, че мерките са били или ненавременни, или твърде пресилени. За мерките, които се приемат в държавите и реакцията на хората, разказва международният шофьор Веселин Георгиев.

“В Испания се забеляза, но много по-късно, че хората се прибират по домовете си, пазят се. Във Франция също, за разлика от Германия, където хората до 22-23 март си ходеха по заведения, събираха се, без изобщо да се предпазват. В Швейцария е същото - само една жена видях с маска”, разказва шофьорът Веселин Георгиев от Пловдив, който работи във фирма за международни превози.

По времето, когато са приети извънредните мерки у нас на 13 март, той се е намирал в Испания, близо до границата с Франция, където е останал три дни. По това време в Испания магазините са работили, всички са били спокойни, сякаш няма опасност от разпространение на коронавируса.

“Много французи ходят в Испания, където стандартът на живот е по-нисък и стоките са по-евтини”, казва той. По думите му не е имало нито маски, нито ръкавици, нито някой е спазвал отстоянието от друг човек. По това време там вече е имало информация за опасния вирус, но мерките не са били спазвани.

Много бързо обаче, още докато е в Испания, в опита си да се снабди със спирт, маски и ръкавици, всичко е било изкупено. Във Франция, в супермаркет, намиращ се близо до швейцарската граница, успява да си купи ръкавици и дезинфектант за ръцете. 

Преминавайки от Испания, през Франция, Швейцария, Германия, не успява да се снабди с маска.

Относно задължителната карантина, на която ще бъде подложен, Веселин Георгиев казва, че е съгласен с тази мярка, защото трябва да пази близките си и околните, а той е работил в най-горещите точки, с най-много заразени в Европа.

Чуйте разказа му пред Гергана Пейкова в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Концертна зала за справедлив преход

В чешкия град Острава в момента се строи нов комплекс с концертна зала с 1300 места, зала за театрални представления, камерна зала, образователен център, зала за конференции и звукозаписно студио. Идеята е тя да помогне за трансформацията на региона, който е един от 96-те в Европейския съюз, получаващи финансиране в рамките на Фонда за справедлив..

публикувано на 03.11.24 в 16:27
Ева Перчемлиева

Българската Summertime

Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично.  На 7 ноември ще..

публикувано на 03.11.24 в 12:01

Зодиакът - благодат за композитора

Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..

публикувано на 03.11.24 в 11:25
Владимир Пасев и Добромир Добрев

Интерактори за живот

Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците:  "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..

публикувано на 03.11.24 в 10:22
Александър Шаламанов

Историята оживява - Добрият човек Александър Шаламанов

Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..

публикувано на 02.11.24 в 16:00
С Александър Шпатов

Софийски разкази - Александър Шпатов

Александър Шпатов,  председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..

публикувано на 02.11.24 в 15:00
Мими Иванова и Развигор Попов

Адресите на любовта – Мими Иванова и Развигор Попов

Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..

публикувано на 02.11.24 в 14:00