Ново мобилно приложение NOVID20 работи за ограничаване на бързото разпространение на коронавируса в Европа. Технологията ясно показва местата, където можем да останем, без да сме изложени на риск от инфекция, а това ще помогне за по-голямата сигурност и на рисковите групи в тази извънредна ситуация.
Създателите на мобилното приложение очакват, че използването му ще съкрати и продължителността на периода на карантината.
Проектът е дело на международен доброволчески екип от специалисти в различни сфери, начело с българина Михаил Ковачев. За популяризирането на приложението и ползите от него отборът на NOVID20 се свързва с отговорните министерства и органи, както и с университети и телекомуникационни компании.
Пред Радио София той разказа, че хората в Австрия спазват въведените ограничения. "В момента живея живота си само онлайн."
Идеята за специалното приложение възникнало след като Михаил Ковачев се върнал от Испания. Видял нарастващата статистика на заразените, свързал се с приятел в Южна Корея, за да разбере как се справят там, а след това със свои приятели програмисти и съмишленици се концентрирали да адаптират апликацията за Европа.
Ковачев обясни, че принципът използва близостта на мобилните телефони един до друг и времето за възможен контакт между хората. Ако някой се зарази, то информацията се изпраща на хората, които скоро са били в близост. Личните данни на ползвателите остават защитени от достъп на институции, увери българинът в разговор от Австрия.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..