Промяната засяга проверките във всички училища, детски градини и ясли, центрове за подкрепа за личностно развитие, лечебни заведения, дирекции „Социално подпомагане“ и всички доставчици на социални услуги за деца. Новият начин на проверяване ще се извършва чрез обмен на документи в системата за сигурно електронно връчване, както и с предаването на материали чрез криптирани файлове. Дистанционната форма на проверка се различава от присъствената основно по липсата на живия контакт.
От страна на Агенцията са създадени и условия за провеждане на беседи чрез видеоконферентна връзка в зависимост от възможностите на проверяваните. На база на резултатите от дистанционните онлайн проверки ще може да се издават предписания, в случаите на установено нарушение, с посочен срок за изпълнение, както и методически указания или препоръки.
Няма данни за съществено увеличение на сигналите за нарушаване на правата на детето в периода на изолация, посочи Галя Атанасова. Същевременно се запазва тенденцията най-много сигнали да бъдат подавани за насилие срещу деца. За първото тримесечие на тази година са подадени общо 463 сигнала за деца с риск. Водеща проблематика остава насилието.
Галя Атанасова обърна внимание, че, по препоръка на редица психолози, е добре да се говори с децата по темата за създалата се обстановка поради разпространението на коронавируса, какво представлява това заболяване и защо е необходима изолацията, а така също и колко е важно да се спазват правилата. Много е важно родителите да не тръгват в негативна посока по време на обясненията.Повече подробности за дейността на ДАЗД в новата ситуация можете да чуете в интервюто на Лилия Герчева с Галя Атанасова.
Днес Радиокафе гостува на с. Житен в район Нови Искър - Столична община. Първи гости са Жана Захариева , председател на читалище "Наука-1921" и Снежа Лозева , библиотекар: „Хората в пенсия имат много време да се веселят и да празнуват. Зарезваме лозите и имаме весела част. Направихме и конкурс „Сладко изкушение“ на женския празник...
От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..
Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..
Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..
TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика. Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..
За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..
Анита Гергова е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..