Може да ги заразят хора, които са носители на вируса или са в процес на развиваща се клиника.
"Колкото по-малко хора контактуват с това бебе, толкова по-добре. Не е сега времето да се посещават новородените или бебетата на няколко месеца по домовете. Въпросът е на разумно отношение, без паника и страх".
Специалистът посочи, че не е добре при висока температура майките-кърмачки да приемат някои антипиретици (съдържащи метамизол или ацетилсалицилова киселина, бел.ред.). Преценката за лечението трябва да бъде на специалист, в никакъв случай не трябва да се прибягва до самолечение, предупреди д-р Попиванова. При недостиг на кърма приемът на медикаменти за стимулиране на синтеза й е краен подход.
"Първо трябва да се изясни дали действително кърмата е недостатъчна, да се прецени как наддава бебето, колко суче и какво може да се направи по естествен начин да се повиши количеството на кърмата. Най-естественият начин е като се увеличат броят на кърменията и броят на изцежданията. Празната гърда прозивежда мляко, а при пълна гърда производството на мляко намалява".
Размяната на кърма не е препоръчителна
Макар и коронавирусът да не преминава през нея, има други вируси, които притежават тази способност, предупреди специалистът. Д-р Попиванова посочи, че след края на първия месец на бебето то трябва да се извежда навън - първо трябва да постои в помещение с отворен прозорец, след това и на терасата, като времето трябва да се увеличава постепенно. Това е част от общия процес на закаляване на детето и не бива да се изпуска, дори и семейството да си стои вкъщи.
Хранителните добавки са нож с две остриета и всяка от тях може да нанесе и вреда, когато се приема в неподходящо количество или период от време. Не бива да считаме имуностимулаторите за панацея, по-добре е майките да разчитат на храни, които ще им осигурят необходимите вещества. Специалистът посочи, че бразилският орех например има много голямо количество селен и може да се приемат по 1-2 ореха на ден.
С имунната система не бива да си играем
Не бива да я тласкаме в посока, за която предполагаме, че е добра, без да знаем какво ще се случи, предупреди д-р Попиванова. Тя препоръчва кърмачките да приемат витамини, предназначени за кърмачки. По отношение на приема на витамин D също има определени индикации - какъв е бил витамин D статусът на жената преди раждането, защото витаминът се натрупва в тялото на жената в края на бременността и преминава след това в кърмата в малки количества. Затова е добре кърмачетата да приемат витамин D след 3-тата седмица от раждането, но количеството зависи от храненето му и конкретния случай. То трябва да се определя от неговия лекар, посочи педиатърът.
По отношение на противотуберкулозната ваксина (БЦЖ) специалистът посочи, че според международните експерти в страните, в които имунизационният календар я включва в първите дни след раждането и след това има реимунизации в детството, се наблюдава по-малка честота на инфекциите с коронавирус. Все още обаче е рано да се правят изводи, необходимо е данните да се обобщят след края на пандемията, смята д-р Попиванова. По думите й, това е един допълнителен аргумент срещу въздържанието на родителите да ваксинират бебетата в родилния дом.
Още от съветите за храненето на новородените, за поведението на майките при недостиг на кърма, за превенцията от зараза и за необходимостта от ваксинация - чуйте в интервюто с д-р Анета Попиванова!
Днес през по-голямата част на деня и над повечето райони ще бъде предимно слънчево. В следобедните часове ще се развива купеста облачност и на отделни места, главно в планинските райони на Западна и Централна България и северните централни части на страната ще има краткотраен дъжд с гръмотевици. Ще духа слаб, а в Източна България и умерен вятър от..
Днес Радиокафе гостува на с. Житен в район Нови Искър - Столична община. Първи гости са Жана Захариева , председател на читалище "Наука-1921" и Снежа Лозева , библиотекар: „Хората в пенсия имат много време да се веселят и да празнуват. Зарезваме лозите и имаме весела част. Направихме и конкурс „Сладко изкушение“ на женския празник...
От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..
Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..
Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..
TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика. Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..
За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..