Помните ли Кристоф, който изпя „Алин“ преди вълната да отмие името ѝ, което той написа на пясъка?
Това бе по средата на 60-те, точно по времето на „Капри“. Вълните на модите се сменяха. Кристоф също. От сиропираните балади, наричани по нашите земи „блусове“ се открояваха такива, които щяха да устоят на времето без да бъдат обявявани за кичозни. Следващите успехи на Кристоф бяха такива.
Колко ли певци могат да се похвалят, че имат текстове, написани от бъдещия крал на електрониката, Жан-Мишел Жар?
Кристоф има диптиха за загубения рай, от който и тук бе любима на музикалните редактори в БНР “Les Mots Bleus”. Романтика а л‘италиана или почти – външният му вид (розова копринена риза пред бял роял) съответства на текстове, където възпява модели на Ферари.
Вече сме в края на седемдесетте и с риск да бъде отритнат или най-малкото да мине незабелязан, Кристоф се обгражда със салонен джаз-оркестър и продължава по пътя от денди до лошо момче. Включва в репертоара си, с превод разбира се, “Besame Mucho” и “Cry Me A River”. Вече е достатъчно условен, за да приеме и търсения от комерсиалните станции формат, но колцина ли биха могли да затананикат нещо сега?
Признавам, не съм от тях.
Парчетата му, в ротация в стрийм „Дуенде“ на Радио Бинар са от последващите концерти на границата на първото и второто десетилетие на новия век. Част от френската преса и значими негови колеги се възторгват по този „неразбран гений“, старите му приятели не го нито напускат, нито забравят. Жан-Мишел Жар отново е на сцената заедно с Кристоф. В последните му проекти участват и Изабел Аджани (пет години след раздялата си с Жан-Мишел), но и нови джаз-гении като Ерик Трюфа. В 2019-а Кристоф прави най-големите си хитове в дуети със съвременни (и на само) изпълнители и също получава подобаващо внимание. “Той не бе просто певец, а моделиер на песента“ – ще напише Жан-Мишел минути, след като разбира за смъртта му.
Кони Френсис - една от най-големите поп звезди на 50-те и 60-те години, е починала на 87-годишна възраст, пише Ню Йорк Таймс, цитирани от БГНЕС. Новината беше потвърдена от дългогодишния ѝ приятел и президент на "Concetta Records" Рон Робъртс, в публикация във Facebook, която бе споделена и от официалната страница на Франсис. „С дълбока тъга и..
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18 юли. Операта от Панчо Владигеров с либрето от Николай Лилиев по театралната пиеса на Фани Попова Мутафова "Балдуиновата кула" е символична за Старозагорската опера, която през 1975 година отбелязва своята..
Софийската филхармония предлага през лятото богата програма с изявени представители на класическата музика. Филхармонията ще бъде музикален домакин на фестивала Pravets Art Nights . Правец ще се превърне в сцена на изкуството под открито небе. Между 18 и 20 юли на езерото и на централния площад на града, ще се състои юбилейното 20-ото издание на..
Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли. Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..
На 1 юли от 20.00 ч. на площада пред НДК ще се състои концерт на легендарния Оркестър на Дюк Елингтън, който се организира от Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в партньорство със Столичната община, а входът е свободен. Създаден от един от гениите в историята на джаза – Дюк Елингтън, оркестърът и до днес пази духа на неговата..
С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера. За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция на..
В ловешкото село Кърпачево тази вечер се открива 11-ото издание на фестивала "Jazz под звездите", който се организира от сдружението "Деветашко плато" и събира изтъкнати български музиканти. Идеята на фестивала е да оживи и популяризира Деветашкото плато и деветте села в нето като интересна и привлекателна туристическа дестинация, поясни..