Трябва да се разработят програми за културни събития на открито, насочени към случайни или нарочни публики, това ще възвърне усещането за взаимност. Хората трябва да се върнат към потреблението на култура, да съпреживяват. Изкуството е онова необходимо излишно, което дава полет на духа и мисълта.
Това отбеляза пред Радио София Момчил Георгиев, генерален секретар на Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК).
Той припомни, че културните институти бяха затворени още на 8 март – още преди въвеждането на извънредно положение, отпаднаха доста фестивали, отложиха се премиери и концерти.
Според решение на Столичния общински съвет до края на юни няма да се провеждат публични събития и това налага всичко да се препрограмира, да мине онлайн или да търси други форми на провеждане.
„Гледането на спектакли или дори филми онлайн или по телевизията изключва съпреживяването, каквото има в салона с публика и което е най-важното в досега с изкуството. Получаваме информация, но няма обмен от и към сцената“, подчерта Момчил Георгиев.
От БАРОК обменят информация със сродни организации от други страни и споделят идеи с българското културно министерство.
Корейското министерство на културата ще закупи 3 милиона билети за потенциални зрители. В Румъния на заетите в културния сектор се дават 75% от средната заплата. В Чехия има инициатива да се купуват виртуални билети за спектакъл, който е бил насрочен, но няма да се състои - за подкрепа, даде пример Георгиев.
Той очаква до 13 май да стане ясна етапността (на разхлабването) на мерките, включително и за културния сектор.
Чуйте целия разговор на Лили Големинова с Момчил Георгиев.
Творба от ранния период на световноизвестния художник Христо Явашев-Кристо, създадена в началото на 50-те години на XX век, е част от изложбата с произведения на значими творци от XIX, XX и XXI век, подредена в галерия "Нюанс" до 7 септември. Експозицията е под надслов "Летни акценти 2025 - живопис и рисунка" и в нея могат да се видят..
Истината в цифри изглежда така: над 53 000 сигнала за домашно насилие само през 2024 г. Над 105 жени убити от партньори или членове на семейството им в последните 5 години. Тази истина е провокацията, заради която журналистът Димитър Панайотов и фотографът Александър Николов изминават стотици километри, за да съберат реални истории на..
Конкурс, насочен към инициативи за предотвратяване на раздялата между деца и техните близки и осигуряване на ранна подкрепа за семейства в уязвими ситуации е обявила фондация "Работилница за граждански инициативи". Подкрепени ще бъдат инициативи, които развиват уменията, знанията и увереността на родителите – чрез обучения, срещи, създаване..
Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..
Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..
Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..
Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..