Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Козунакът и тайните на приготвянето му

Снимка: Община Белоградчик
Великден идва с уханието на козунаци, както и боядисани в червено яйца. Козунакът е традиционно хлебно изделие, което се налага на празничната ни трапеза доста късно - през 19 век . Дотогава са се месили други видове празнични хлябове - колак, кравай и други подобни хлебни изделия.

Историята на козунака започва в началото на 17 век във Франция, откъдето постепенно се пренася в цялаЕвропа. Произвежда се в много страни с различни форми, рецептури и наименования. В Русия великденският обреден хляб се нарича кулич, а в Италия - панетоне.

В българската традиция се приема, че да се замеси козунак е свещено действие и ритуал. Във всяка къща на Великден трябва да замирише на ароматен пресен козунак.

В наше време козунакът вече не е само религиозен символ, а се е превърнал в хранителен продукт, вид тестен сладкиш, който може да се намери по магазините през цялата година. От козуначеното тесто се приготвят и други видове сладкиши като рула и кифли.

Козунаците са обикновени и фруктови, към които се добавят стафиди, озахарени портокалови корички и плодове.Но това са видовете от старите рецептурници от миналия век (1960г.-1970г.) 

Сегашните производители обогатяват регистъра на произвежданите храни, като изработват и козунаци с друг вид плънки. Например шоколад, орехова плънка, локум, бадеми и др. Често към тестото се добавят различни видове орехови ядки, стафиди, настъргана лимонова кора, локум, а за рулата се добавя мармалад .

Какви козунаци предпочитат българите, класически или модерни, и кои са тънкостите на най-добри козунак - чуйте съветите на Станка Захариева, старши учител в Софийската гимназия по хлебни и сладкарски технологии.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кадър от филма

В Австрия високо оцениха наш филм за цар Фердинанд, чакаме българската му версия

Българският документален филм "Австрия - Кобург - България: Последното пътуване на цар Фердинанд" беше излъчен по австрийската обществена телевизия ORF III в най-гледаното време (с повторения), като част от поредицата "Наследството на Австрия". Сценарист на филма е Димитър Стоянович, а режисьор - Лъчезар Аврамов . Филми за цар..

публикувано на 06.11.24 в 15:48
Доц. д-р Искрен Иванов

Доц. Искрен Иванов: Кампанията на Тръмп беше по-убедителна като тон и с по-ясни послания

В последните дни кампанията на Доналд Тръмп беше по-убедителна като тон, по-ясна и последователна като послания, коментира пред Радио София докторът по политология доц. д-р Искрен Иванов. "Харис се опита да компенсира това изоставане, което се получи при смяната на Джо Байдън в последния момент, но не съм убеден, че успя да го навакса. Това е..

публикувано на 06.11.24 в 15:27
Мирослав Моравски-Моро е в ролята на Благун свирача

Етно-рок мюзикъл разказва от сцената за родопските традиции

Етно-рок мюзикъл със загадъчното заглавие "Да опазиш Сребра невяста"  ще се играе в четвъртък, 7 ноември. За него екипът на "Добър вечер, София“ научи от Мирослав Моровски-Моро . Мюзикълът е създаден по негова авторска книга. "Паралелно са писани двете неща, защото, когато работиш и върху музика, и върху история, те вървят заедно и се..

публикувано на 06.11.24 в 13:40

Оперетата - модерна и (не)забравена

Концерт-спектакълът "Забравената оперета" , с която Националният музикален театър в "Стефан Македонски" (НМТ) откри сезон 2024-2025 г., заради зрителския интерес ще бъде представен извънредно тази събота, 9 ноември . Сценаристът и режисьор Румен Нейков и диригентът Юли Дамянов са подбрали известни откъси от оперети, които рядко се..

публикувано на 06.11.24 в 12:43
Ивайло Христов  от екипа на новото арт пространство Hostgallery

15 български артисти от различни краища на света се обединиха в специална изложба Kunstwaffe

В началото на ноември кураторът Добромир Иван представи 15 български артисти от различни краища на света в специална изложба, озаглавена Kunstwaffe.  Заедно с избраните творби може да се види и непоказвана до момента фотография, специално посветена на Добромир Иван от неговия легендарен учител Йозеф Бойс. В изложбата са представени твърби на Йозеф..

публикувано на 06.11.24 в 12:10

Десетки медици от ВМА получиха приза "Лекарите, на които вярваме"

Десетки специалисти от Военномедицинска академия (ВМА) за поредна година са включени в алманаха на в-к "24 часа" - "Лекарите, на които вярваме". "Сертификат" за доверието на пациентите получиха както медици с дългогодишен опит, така и млади специалисти от различни области на медицината, затвърдили доверието на стотици хора от цялата..

публикувано на 06.11.24 в 10:41

Безплатен абонамент за Уча.се за всички деца в детски градини

Платформата Уча.се започва нова инициатива, насочена към детските градини, с цел да подкрепи образователния процес при най-малките . Платформата предоставя възможност на детските градини, които станат партньори на платформата, да получат подарък - всяко дете в градината да има безплатен достъп до цялото съдържание за втора, трета и четвърта група в..

публикувано на 06.11.24 в 09:09