Пандемичната обстановка в страната наложи кандидатстването за прием в първи клас да се извърши по електронен път, без да се изисква родителите на бъдещите ученици да ходят до районните администрации, за да издадат необходимите документи.
“Важно е родителите да знаят, че тази година, за първи път ще се кандидатства изцяло по дигитален път, като те трябва да попълнят образец-заявление, които да изпратят до съответното училище. Всички обстоятелства, свързани с настоящия и постоянен адрес, както и семейно положение, раждане на дете, ще се проверяват по служебен път”, посочва зам.-кметът по образованието в Столичната община доц. д-р Тодор Чобанов.
Заявленията за кандидатстване в първи клас могат да се намерят както на интернет страниците на Столичната община и Регионалното управление на образованието – София-град, така и на тези на съответните училища и районни администрации. Всички необходими документи, като удостоверения за раждане на детето, за семейно положение, за настоящ адрес и удостоверения за промени в постоянния или настоящия адрес, направени през последните 1 - 3 г., ще бъдат предоставени от районните администрации по служебен път и директорите на училищата ще имат достъп до тях.
Водещ критерий за кандидатстването продължава да бъде уседналостта – или постоянният, или настоящият адрес не бива да са променяни в последните 3 години. Това изискване определя бъдещия първокласник да влезе в т.нар.първа група, както и ако той има братя или сестри, които учат в същото училище. Съответно децата във втора група са с променен адрес през последните 3 г., а в трета попадат тези, които са с промяна в местожителството през последната 1 г. преди подаване на заявлението.
В последната четвърта група са включени децата, които са с адрес извън прилежащия район на училището. Ако родителите установят, че техният адрес не е вписан в прилежащия район на училището, следва да се обърнат към кмета на районната администрация, който да изясни в кой район попадат. Причина може да е технически пропуск или при издаването на заповедта адресът на сградата да не е бил факт.
А когато с броя на децата в определена група по водещия критерий се надхвърля броя на местата, определени с училищния план-прием, децата в тази група се подреждат според допълнителни критерии, като например детето да е с трайни увреждания над 50%, да е завършило подготвителна група в училището или ако в него учат неговите брат или сестра над 12-годишна възраст; както и кандидатстващите първокласници да са близнаци.
Очаквано недостиг на места за първолаци има в столичните райони с голямо жилищно застрояване – “Витоша”, “Лозенец”, “Красно село”, “Изгрев”, “Младост” и “Люлин”. Съответно в централните райони като Средец и Триадица, където има много административни и офис сгради, местата за първи клас са повече от регистрираните деца.
Кампанията за първи клас ще продължи до 21 май, включително. На 1 юни в 17.00 ч. ще бъдат обявени приетите ученици на първо класиране, а списъкът ще се публикува на интернет страницата на училището. Между 2 и 5 юни се записват приетите на първо класиране, а на 8 юни в 18.00 ч, ще бъдат публикувани и незаетите места за второ класиране. По отношение на приема в общинските детски градини и в подготвителните групи в училищата – на 15 май предстои да се проведе първото класиране за новата година, стартираща през месец септември.Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..