Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Класическата музика като лекарство

Снимка: Pixabay

За да подсилят имунната ви система, лекарите препоръчват здравословно хранене, което обхваща плодове и зеленчуци и в което няма недостиг на витамини. Какво ще кажете обаче и за малко Прокофиев?

Звучи като шега? Но не е.

Многобройни проучвания - последно е в списание Annual Research & Review in Biology - са установили, че както изпълнението, така и слушането на музика може да окаже значително влияние върху имунната система, съобщава „Питсбърг постгазет“.

„Със сигурност музиката оказва влияние върху мозъка, а тревожността и стресът влияят на имунната система“, казва Андрю Левин, невролог от университета в Питсбърг.

Според статия в списанието Brain Behavior and Immunity, емоционалните и психологическите ефекти от слушането на музика имат пряко влияние върху биомаркерите и нивата на хормоните. Имуноглобулин А, който играе решаваща роля в имунните функции, е посочен като "особено податлив на музиката". Освен това има общ консенсус сред изследователите, че слушането на музика намалява нивата на хормона на стреса кортизол.

Според ученият А.Дж. Ферър музиката може да бъде "толкова ефективна, колкото диазепам" за намаляване на жизнените признаци на безпокойство.

А има ли значение каква музика слушаме?

Да, но само ако песента ви харесва. Като цяло, изследванията показват, че „релаксиращата музика“ (т.е. с по-бавно темпо, спокойна музика) е по-добра за успокояване на опънатите нерви, понижаване на кръвното налягане, респираторни проблеми и сърцебиене.

Любопитно е, че докато големите компании за стрийминг като Спотифай отчитат отслабване на свалянето на хитови парчета по време на пандемията, класическата музика отчита бум, заедно с фолклорната и детската.

По данни на стрийминг услугата за класическа музика Primephonic посочва, че навиците на слушателите за слушане на музика са се изместили от ранното утро и вечерните часове към слушане в работните часове. В страните, които са под карантина най-дълго поради Covid-19, се наблюдава до 50% увеличение на времето за слушане.

Idagio, друга услуга за стрийминг на класическа музика, също отчита увеличено ползване. Оркестри и опери в цялата страна излъчват видео представления и привличат милиони зрители. За Великден преди седмица италианската оперна звезда Андреа Бочели изпя селекция от химни в празната катедрала в Милано. До следващата вечер спектакълът отчете повече от 30 милиона гледания в YouTube.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Happy Birthday, Mozart" в зала "България" на 27 януари

В красива и нетипична концертна програма ще ни потопи съставът на Софийската филхармония "Кварто квартет" с необятната музика на Моцарт. Това ще се случи в световния ден на композитора – 27 януари от 19.00 часа. Концертът ще започне с увертюра от "Вълшебната флейта" с вече популярната по света преработка на Кристиян Байер за струнни инструменти. Това..

публикувано на 17.01.25 в 09:58

Симфоничният оркестър на БНР отбелязва годишнината на Албена Врачанска

Вторият концерт с български творби на Симфоничния оркестър на БНР ще отбележи 60-годишнината на композиторката Албена Врачанска.  Премиерното изпълнение на Концерта за пиано и оркестър, автор на който е самата Врачанска, ще бъде на 15 януари от 19.30 часа в Първо студио на радиото.  Гост-диригент е Константин Добройков, а програмата ще започне с..

публикувано на 14.01.25 в 09:55

Вторият концерт на Симфоничния оркестър на БНР отбелязва годишнината на Албена Врачанска

Вторият концерт с български творби на Симфоничния оркестър на БНР ще отбележи 60-годишнината на композиторката Албена Врачанска . Премиерното изпълнение на Концерта за пиано и оркестър, автор на който е самата Врачанска, ще бъде  на 15 януари от 19.30 часа в Първо студио на радиото . Гост-диригент е Константин Добройков , а програмата ще започне с..

публикувано на 13.01.25 в 15:42

Naomi Sharon представя музиката си на фестивала "Евросоник"

Нидерландската певица Naomi Sharon представя музиката си на фестивала "Евросоник". 29- годишната изпълнителка е сред 15-те номинирани артисти на наградите MMEA. Наоми е родена в Ротердам - градът, който формира нейния музикален вкус и оказва влияние върху творчеството й, в което откриваме елементи и от карибските й корени. Именно..

публикувано на 10.01.25 в 08:38

Софийска опера и балет започва 2025 г. с операта "Турандот"

Софийската опера и балет започва 2025 годна с операта на Джакомо Пучини “Турандот”, с дебют на Александрина Пендачанска в ролята на мистичната китайска принцеса Турандот на 10 януари, а на 11 януари в същата роля, ще чуем Габриела Георгиева. Постановката на акад. Пламен Карталов заслужено се радва на най-високи оценки и нестихващи аплодисменти..

публикувано на 09.01.25 в 14:04

Стартира националната анкета "Музикант на годината 2024"

Стартира националната анкета "Музикант на годината 2024" на предаването "Алегро виваче" по програма "Хоризонт" на БНР. 34-тото  издание на допитването ще се проведе по новия регламент в три етапа: До 28 януари всеки може да направи по едно предложение във всяка от петте категории: Музикант на годината Млад музикант на годината..

публикувано на 08.01.25 в 14:49

"Тиха нощ, свята нощ" с нов превод на български от цигуларката Деворина Гамалова

ТИХА НОЩ Текст: Йозеф Мор Музика: Франц Грубер, 1818 Превод от немски: Д еворина Гамалова, 2017 Tиха нощ, свята нощ, всички спят, вярно бдят само двамата Пресвети край Младенец с къдри коси. Сън божествен Той спи, Сън божествен Той спи. Tиха нощ, свята нощ, блага вест долетя..

публикувано на 25.12.24 в 14:59