Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Чепишева или когато главната медицинска сестра е наблизо

| обновено на 22.04.20 в 16:06
Снимка: mbal-shumen.com
"Мисията Милосърдие" е рубрика, в която вече три месеца правим колективен портрет на съсловието на медицинските сестри и акушерките. Тези, предимно жени в бяло, които са важни за цялото човечество Образът, който рисуваме днес е на една жена на 68 години, пенсионирана като главна медицинска сестра преди три години. Тя е емблема в българското сестринство, с много награди и призове, които са признание за нейното милосъръдие. Мария Чепишева е бившата главна медицинска сестра на шуменската болница.

Според нея в ситуацията около разпространението на коронавируса всеки от нас трябва да е строг към себе си и да спазва предприетите мерки, които са респектиращи: "Аз съм убедена, че ако вярваме в това ,което ни казват ще излезем с победа от тази ситуация. Изпадала съм в моменти с масов травматизъм, знам какво е да приемеш 10 души в болница, чиито имена не знаеш и ги обслужваш само по номерата". Разочарована съм от реформата в здравната система, която не е довършена, но колегите са смели и съпричастни с професията си. Хората работят и в такава ситуация, във всякакви условия, но е необходимо да се цени сестринската професия, защото ние сме недооценени. Съсловието е разделено, имаше много протести, но въпреки това ние надграждаме нашите възможности. Трябва обаче и политическа воля, за да бъдат подобрени условията на работа. Сестрите трябва да бъдат страна по договорите със Здравната каса.
"Не може само едните да имат оценка за своя труд".

И продължава в по-личен план:
"Сестринството е моят живот изпълнен с дух на респект и светлина. Това е моята детска мечта, но ми трябваха много години, за да открия огромните трудности и изпитания на тази професия. Кандидатствах медицина, но не исках да стана лекар, а сестра. Това беше породено от моя роднина, която беше медицинска сестра - интелигентна и прилична жена. Гледала съм я как работи, тя ме е провокирала и до ден днешен не спирам да работя."

Мария Чепишева е била сестра в реанимационното отделение на шуменската болница, във времена когато никой не е знаел как се работи в ОАРИЛ (Отделението за анестезия, реанимация и интензивно лечение).
"Там съм се срещала очи в очи със смъртта. След конкурс станах главна сестра на същата болница. Всичко, което съм получила като награди и похвали, го дължа на целия екип, с който съм работила. Моментът, в който бях главна сестра имаше дисциплина и уважение. Статутът на главната сестра зависи от мениджмънта на болницата. Зависи и от начина, по който ще се подходи, тъй като е трудно да спечелиш доверието на директора. Идва момент, в който се разбира, че без главната сестра не може, защото тя е тази, която се занимава с целия персонал в болницата. Тя комуникира с всеки и работи с всеки."

Мария Чепишева е почетен председател на регионалната колегия на медицинските сестри в Шумен, тъй като е неин основател. По инициатива на Съвета на здравни грижи, преди 15 години тя организира семинар за сестринството, който прераства в годишна международна кръгла маса, която събира годишно над 1000 медицински сестри, за да обменят опит за подобряване на качеството на медицинските грижи. Госпожа Чепишева води клинична практика към филиала на МУ във Варна. Изпитва професионален респект към нейната главна сестра, с която продължава да споделя мнение за здравните грижи. На нея се дължи и автономността на главната медицинска сестра на шуменската болница, която е пренесена като традиция и се пази до днес. 

В звуковия файл чуйте целия разговор с Мария Чепишева.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35

В очакване на нов конкурс за главен архитект на София

Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..

публикувано на 31.01.25 в 17:03