Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Код Строител

Инж. Иван Моллов: Строителството може да се развива и по време на криза

“Сред основните проблеми, с които строителните фирми се сблъскват са забавените плащания за извършени и приети работи, затруднения при придвижването на работниците, усложнения в процеса на работа, забавени доставки на материали и суровини и като цяло намаляването на обема на работа. Това казва инж. Иван Моллов - член на изпълнителното бюро и на УС на Камарата на строителите в България.

По думите му със Закона за мерките и действията по време на извънредното положение се стига и практически до парализа на обществените поръчки.

“Ние настояваме, въпреки извънредното положение, администрацията да продължи да работи и да изпълнява своите задължения, така че да подкрепя, а не да пречи на строително-инвестиционния процес. Знаете, че заетите в сектора у нас са над 200 хил. души, недопустимо е тези хора да остават без работа и препитание", посочва Моллов.

“Относно загубите, все още е рано да ги уточним, тъй като строителството е инертен процес, но отчитаме сериозен спад. Като загубите, по груби изчисления, са от оборот са от порядъка на 180 млн. лв. на седмична база. Тук обаче има и друг съществен аспект на проблема - намаленият оборот за бранша води до преки загуби за държавата. Когато ние работим и произвеждаме строителна продукция, 20% от нашите приходи се връщат обратно в бюджета под формата на ДДС. Като добавим и осигуровките и данъците, стават около 40% от оборота ни, което под една или друга форма се връща обратно в държавната хазна, допълва Моллов.

По думите му само за миналата година строителната продукция е била за близо 18 млрд. лв или 14% от БВП на държавата. Това означава приход от над 3.6 млрд. лв. само от ДДС и показва размера на щетите, които ще понесе държавата от свиването на бранша в момента.

Според Моллов от съществено значение е също така и текстът от Закона за извънредното положение, според който до отмяна на извънредното положение, при забавено плащане на задължение, не се начисляват лихви за забавяне и неустойки, но само по отношение на длъжници по договори за кредит и други форми на финансиране, предоставени от банки и други финансови институции.

“За съжаление, част от възложителите решиха, че могат да спрат или да забавят безпричинно търговските плащания, което може да се окаже пагубно за цял структуроопределящ отрасъл, какъвто е строителството. С новата редакция в Закона за мерките и действията по време на извънредната ситуация, тази възможност е премахната”, посочи той.

Моллов е на мнение, че една такава ситуация трябва да се разглежда не само като съвкупност от мерки и ограничения, но и като възможност тези сфери и дейности от социално-икономическия живот, които могат да се развиват, да получат тласък и да променят баланса за сметка на тези, които обективно не могат да се извършват в тази обстановка. Такива дейности, които могат и трябва да се развиват, са инвестициите в инфраструктура, строителството, дигитализацията.     
Чуйте цялото интервю в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Застудява, дъжд в Западна България, в планините - сняг

Днес над страната ще преобладава облачно време. Още преди обяд в Западна България ще започнат валежи от дъжд, в планините над 1600 m - от сняг, съобщиха от НИМХ. Вятърът ще се ориентира от северозапад, ще се усили и в Дунавската равнина скоростта му ще достига 10-15 m/s. С него ще нахлува студен въздух и температурите ще се понижат и до вечерта в..

публикувано на 29.11.24 в 07:35

"Форум", 28.11.24: Седмият неуспешен опит за избор на председател на НС разтърси коалицията ПП-ДБ

Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..

публикувано на 28.11.24 в 19:05

Незаконно сметище тормози жителите на гр. Елин Пелин

Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..

публикувано на 28.11.24 в 17:55

Младежи ще се борят с фалшивите новини в новаторския проект MediaWise

Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..

публикувано на 28.11.24 в 16:56
Продуцентът Дилян Калчев и режисьорът Даниел Ненов

"Чистота или смърт" - историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност

Документалният филм  "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях.  На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..

публикувано на 28.11.24 в 16:55

Защо Младежкият конкурс за нова песен е нужен на младите музиканти и публиката?

Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите .  Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..

публикувано на 28.11.24 в 16:07
Албена Ненкова с книгата(-те) в ръце

900 страници за подаръците е "книгата на живота" на Габриела де Лука

Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ  може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..

публикувано на 28.11.24 в 14:54