Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Балконът като шарена градина: Чери домати, подправки и всякакви цветя

3
Снимка: Боряна Михайлова

15-20 минути на ден са достатъчни, за да превърнем терасата си в зелено кътче. Градското градинарство набира популярност с бързи темпове, а дългите опашки пред аптеките, вече се преместиха ботаническите магазини. Преди всичко са ни нужни семена от растенията, които харесваме, подчертава специалистът по градско градинарство Боряна Михайлова. Другите необходими материали са почва, саксия, тор, с който да подхранваме растението и най-вече – информация, за да можем правилно да планираме процеса и той да ни радва, а не да ни натоварва.

А ето и няколко конкретни съвета от специалиста по градско градинарство:

На слънчев балкон с южно или западно изложение спокойно може да отглеждате всякакви подправки – розмарин, риган, чубрица, салвия, майорана, босилек. Подходящо е за зеленчукова градинка с чери домати, лук, краставици, фасул, репички и други любими зеленчуци. От цветята заложете на латинки, мушкато, каскадни петунии, астри, тагетес, увивни и бордюрни растения.

За сенчести балкони с северно или източно изложение правилото е – може да се гледа всичко с по-нежни листа. Такъв пример са едногодишните подправки – босилек, магданоз, копър, кориандър, мента. От цветята - петунии, папрат, импатиенс, пълзящи растения, като вистерия.

Вариантите са много, стига да имате място и желание, допълва Боряна. С малки усилия може да превърнете прашния балкон с непотребни вещи, във вашето райско кътче. Само след 2-3 месеца, вече ще можете да берете реколта, да правите ароматни коктейли, вкусни ястия и красиви букети.

Кои растения са подходящи за ветровити тераси и защо е добре да изберем семената пред разсада, чуйте в интервюто на Александра Илиева с Боряна Михайлова. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 05.02.25: Рискът от даването на власт в чужди ръце няма да съществува след края на президентския мандат

Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..

публикувано на 05.02.25 в 18:40
Ангел Стойков

За последните 20 г. са ремонтирани само половината студентски общежития

Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..

публикувано на 05.02.25 в 18:25

УНСС с нови учебни програми и инициативи през 105-ата си година

Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Дали и как биха се вдигнали лихвите по кредитите у нас?

Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..

публикувано на 05.02.25 в 16:24
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05