Извънредното положение и изолацията се отразяват различно на всеки един от нас. Някои хора възприемат положението като възможност да свършат повече работа, да захванат ново хоби, да влязат във форма или да обърнат повече внимание на близките си. Други обаче се чувстват леко депресирани и тотално губят мотивацията си за пълноценно ежедневие.
„Мотивацията не е обвързана само с физическата активност, но и с емоционалното състояние. Хубаво е в подобни периоди, когато имаме повече време за размисъл и искаме да поддържаме енергичност, да си поставяме нови цели и в същото време да си припомняме какво сме постигнали досега в живота си. Всеки човек има значителни постижения, в момента е добре да се движим в посока изпълнение на новите си цели." - казва Васил Тепеделенев, фитнес инструктор, човек занимаващ се с бойни изкуства, здравословно хранене, корекция на теглото и финанси.
Ако сега сте се запътили към здравословния начин на живот и имате желание да тренирате, трябва да се уверите, че го осъществявате по правилен начин.
„Ентусиазмът е полезен, но някои хора започват да тренират твърде интензивно всеки ден, което води до отказ от спорта след кратък период от време. Също така рискът от травми се повишава, а ефективността намалява, ако не знаят как правилно да изпълнят упражненията. Препоръчвам да започнете с малки натоварвания 15-20 минути и постепенно да се увеличава интензитета и времето. Следете онлайн за правилно изпълнението на упражненията или се свържете с инструктор. Запишете се на видео и проследявайте дали се натоварва мускулната група, за която работите." - коментира още Тепеделенев
Хранителният режим също трябва да се промени, когато движението е ограничено в ежедневието.
„По-малки порции с повече белтъчини, които ще ни оставят с чувство за ситост без да надвишават дневния ни прием на калории. Това не означава да не приемаме въглехидрати, всички макронутриенти трябва да присъстват в менюто ни." - съветва още инструкторът.
Кои са най-честите грешки при тренировка, как да преборим мускулната треска и как да балансираме физиката и психиката си – чуйте в звуковия файл.
След решение на Столичния общински съвет (СОС) две от нощните автобусни линии в София бяха спрени, а останалите две работят само в събота и неделя . Според Димитър Петров, столичен общински съветник от "Продължаваме промяната-Демократична България", до решението се е стигнало заради ангажираността на 9 шофьори в нощните линии, а няма..
Удължаването на Слатинския участък от третия диаметър на метрото се очаква да приключи през 2027 г. Трасето ще обслужва над 75 000 пътници, което е над средното натоварване на линиите на метрото. Освен това участъкът ще минава през територия, която не е добре обслужена транспортно. Участъкът е изцяло подземен. Пет са метростанциите, които..
Днес ще бъде предимно слънчево и почти тихо. Преди обяд на места в низините и котловините ще има мъгла или ниска облачност. Топло време с максимални температури между 12° и 17°, по крайбрежието на морето 9°-12°, в София – около 13° . По Черноморието в сутрешните часове облачността ще бъде значителна, но бързо ще намалее и през по-голямата..
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..