До началото на извънредното положение в страната, проектът се провеждаше в реална професионална среда в градовете София, Пловдив, Варна и Бургас. Учениците пробваха какво е да си радиоводещ, говорейки по микрофон, участваха в изготвянето на реален архитектурен проект, прекараха часове в рекламна агенция, в адвокатска кантора и много други.
В наложилите се онлайн обстоятелства, децата вече имат възможност за повече въпроси на представители на различни бизнеси. Предстоят срещи с писател и журналист, интериорен дизайнер, експерти по право, нестопанско право и социално предприемачество, както и професионалисти в областта на човешките ресурси. Децата се запознават с предизвикателствата и трудностите на професиите, с определени специфики на дадена работна сфера, с бъдещето на професиите и възможностите им за адаптиране в различни условия.
Онлайн срещите се случват под формата на дискусия, така че бъдещите студенти да получат отговори на въпросите, които ги вълнуват при избора на специалност за професионалното им развитие.
“Веднага след въвеждането на извънредното положение в страната за кратко замразихме физическите посещения, с цел опазване на здравето на учениците, както и на партньорите ни. След това проектът премина в онлайн вариант, което създаде дори по-хубав ефект, защото ако физическите посещения бяха концентрирани в четирите града, в които имаме офиси - София, Пловдив, Варна и Бургас, то онлайн проектът вече е отворен за ученици от цяла България”, казва Ива Колева - експертът, отговарящ за проекта.
Още за това кой и как може да вземе участие в „Един ден в професията“ чуйте в звуковия файл.
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..
„ Градината на доброто “ е не просто документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..