Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитрина Бачева за професионалните срещи на акушерката с живота

Снимка: pixabay.com

Световният календар отрежда 12 май като ден на медицинските сестри - чества се официално от 1974 г. по инициатива на Международния съвет на медицинските сестри. На тази дата е родена основателката на модерното сестринство Флоранс Найтингейл /1820 - 1910/, която прави истинска революция в обслужването на ранените и болни войници по време на Кримската война. Тя ръководи група от медицински сестри, обучени от нея, която поема изцяло грижите за пациентите. Благодарение на установените от нея стандарти за обслужване на ранените и болни от холера и дизентерия войници, смъртността спада от 42% на 2,2%. Това постижение я превръща в национална героиня на Англия. 

Цялата 2020 година е определена от Световната здравна асамблея 2020 г. за Международна година на медицинската сестра и акушерката.Тези две професии играят жизненоважна роля, когато става дума за предоставяне на здравни услуги. Това са специалистите, които посвещават живота си на грижи за майките и децата, правят спасителните имунизации, дават съвети за здравето, помагат на възрастните хора. Световната здравна организация съобщава, че за да бъде постигната една от големите цели - до 2030 г. да има универсално здравно покритие - светът се нуждае от още 9 милиона сестри и акушерки, а те са на изчезване.

Нашият пример за милосърдието, което е ключовата дума в работата на специалистите по здравни грижи, е представяне на една дама, която вече 28 години е акушерка в столичната Втора САГБАЛ „Шейново“. Нейното име е Димитрина Бачева. От малка тя знае, че ще учи медицина, защото това са хората, които помагат на болни и създават нещо добро. В средния си образователен курс решава, че ще стане акушерка, защото това е професия, която дава радост на хората. Дипломира се пред 1993 година. В същата година започва работа в реанимацията на болница "Шейново". След най-тежкото отделение става старша акушерка на "Инвитро отделение", а след това работи в "Родилното отделение" на същото лечебно заведение. Опитът й през различния път в отделенията я обогатява.

"На всички места съм се чувствала удовлетворена". С годините се добива рутина в работата, но тя е рутина в начина на вършене на работа. В никакъв случай не се добива рутина в емоцията, защото всяка родилка и всяко бебе носят собствен емоционален заряд, който ние преживяваме с тях. В този смисъл с тази работа не се свиква, защото тя ни носи нещо различно всеки ден". Акушерката е важна, защото стои непрекъснато до нея и води раждането, а лекарят се намесва ако има необходимост. За това родилките трябва да правят и избор на акушерка.

Съвременните акушерки са подготвени жени, с много теоретични и практически знания. Те са изминали дълъг път в развитието си, който следва нивото на медицината. Разликата между бабите, които навремето са помагали на жените при раждане, и акушерките е много голяма. Доказателство за това е намалената смъртност при родилките", споделя акушерката.

На въпрос дали акушерската професия е за жени-лидери, Димитрина Бачева отговаря, че това е точен израз, защото като акушерка мислиш и вземаш решения самостоятелно. Качествата, които гради тази професия, са чувството на милосърдие, да помогнеш и да създадеш радост на друг човек. Тази професия учи да сме добри хора.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35

В очакване на нов конкурс за главен архитект на София

Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..

публикувано на 31.01.25 в 17:03