Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лекари: Хората с астма или ХОББ да не спират инхалаторната си терапия въпреки пандемията

Пациентите с ХОББ имат много висок риск за тежко протичане на Covid-19

Болница в Белград, 5 май 2020
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Пациентите с астма или хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) да не спират инхалаторната си терапия в условията на пандемия от коронавирус и опасност от зараза – това бе основното послание на водещи специалисти по белодробни болести и алергология, представители на пациентски организации и на фармацевтичната индустрия по време на уебинар на тема „Covid-19 и бронхиална астма“.

Въпреки че тези заболявания се свързват с по-висок риск за тежко протичане на коронавирусна инфекция, пациентите не бива да изпадат в паника, а да спазват мерките за дистанция и да следват предписаното лечение, единодушни бяха участниците в събитието, посветено на Световния ден на астмата – 5 май.

По данни на СЗО, в момента 235 млн. души страдат от астма. Това е и най-често срещаното неинфекциозно заболяване сред децата. В условията на пандемия от коронавирус, началото на поленовия сезон буди тревога у пациентите, които страдат от алергични заболявания, посочи доц. д-р Мария Стаевска, началник на Клиниката по алергология на Александровска болница. 

“Започна вече масово тревният сезон и освен симптоми на Covid-19 може да очакваме вече и характерните симптоми на поленовия риноконюнктивит - кихане, кашлица, сърбящ нос, сърбящо гърло и към ушите”, посочва още д-р Мария Стаевска.

Част от симптомите на COVID-19 се припокриват с тези на алергия и астма, каза доц. Стаевска. При коронавирусна инфекция, характерни симптоми са задух, болка в гърлото и главоболието.

“Основният разграничител е наличието на температура, която не е характерна за алергиите. Ако имаме температура и имаме кашлица със задух, по-скоро трябва да мислим за Covid-19”, допълва д-р Стаевска. 

Пациентите с астма или алергичен ринит трябва да продължават да използват ежедневно контролиращата си инхалаторна терапия. Спирането на инхалаторните и назални кортикостероиди, може да доведе до усложнения, според препоръките на Глобалната инициатива за астма и други авторитетни институти.

Председателят на Българското дружество по белодробни болести доц. Владимир Ходжев отбеляза, че пациентите с ХОББ имат много висок риск за тежко протичане на Covid-19. Ето защо те също трябва да се придържат към редовната си терапия и да спазват мерките за дистанция и хигиена.

“По-често има висока температура при разширени бронхи. Още една клинична разлика е, че хрема може да се наблюдава при Covid-19, но относително рядко”, казва доц. Ходжев.

Диана Хаджиангелова, председател на Асоциация на българите боледуващи от астма, алергия и ХОББ, посочи, че над половин милион души в Европа умират годишно от хронични болести, сред които и белодробните, и открои необходимостта от ранна превенция.

“Тези цифри много често ги повтаряме, но за да може обществото да оцени тежестта на заболяванията, те трябва да бъдат повтаряни, за да може да има ранна превенция и самите обществени нагласи да се променят”, казва тя.

Освен на по-висока информираност и профилактика, Диана Хаджиангелова обърна внимание и на значението на борбата с основните рискови фактори– тютюнопушенето и замърсяването на въздуха.

Какви са разликите между астматичния алергичен пристъп, алергичната хрема, обострянето на хронично респираторно заболяване и инфекцията с коронавирус - чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Димитров

Рискът е, че може да гласуваме нереалистичен бюджет на Столичната община

"Рискът е, че всички искат да гласуват повече разходи. Накрая ще гласуваме един бюджет, който не  реалистичен". Такова предупреждение отправи в ефира на БНР Димитър Димитров, общински съветник от ПП-ДБ, член на Комисията по транспорт и пътна безопасност в Столичния общински съвет. Той очаква бюджетът на Общината да бъде приет в рамките на..

публикувано на 22.05.25 в 18:36

"Форум", 22.05.25: Предизвикателствата пред дигиталната среда, в която растат децата

Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са Адриана Диканчева и Никола Атанасов . В днешното издание те се спряха на следните теми и поводи за разсъждения: Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) проведе днес кръгла маса "Закрила на детето от онлайн насилие" с участието на граждански организации,..

публикувано на 22.05.25 в 18:10

Приоритетите на Община Долна баня според приетия бюджет

Общинският съвет в Долна баня прие бюджета на общината за 2025 година в размер на 18 636 727  лева. Приходите за финансиране на делегираните държавни дейности са 14 059 912 лв., а за местните дейности - 4 576 815 лева, посочи пред БНР-Радио София кметът Владимир Джамбазов. Капиталовите разходи в размер на 2 105 249 лева. За..

публикувано на 22.05.25 в 16:55

С промени в закона може да се стимулира донорството на репродуктивен материал

Въпреки добрите резултати, които показва статистиката, желаещите да бъдат донори на репродуктивен материал (яйцеклетки) продължават да са в пъти по-малко от хората, които имат нужда от тях, съобщават с тревога от фондация "Майки за донорството". Семействата с репродуктивни проблеми в страната се увеличават. Инвитро клиниките в България..

публикувано на 22.05.25 в 16:24

Работещите не бива да се притесняват от 50% квота за кадри от трети страни

През последните години има активен разговор за недостига на кадри и вноса на работна ръка, дават се предложения, включително и за бъдещи законодателни промени, припомни пред БНР-Радио София Жасмина Саръиванова, главен експерт "Социален диалог" в Българската стопанска камара (БСК). Тази седмица на кръгла маса вицепремиерът и министър на..

публикувано на 22.05.25 в 15:19

Женски народен хор - София с нови участия

Женски народен хор - София към Народно читалище "Бъднина – 1982“ е един от малкото самодейни народни хорове на територията на столицата, който поддържа изцяло акапелна програма в триглас. Те изпълняват песни от всички региони на България. Наред с песните от Шопския и Граовския край, характерни за региона на София и околностите ѝ, в репертоара на..

публикувано на 22.05.25 в 15:05

Фаворити от Кан 2025: "Финикийската схема", "Чума", "Ърчин" и "Die my love" с блестящата Дженифър Лорънс

Продължава 78-ото издание на един от най-престижните фестивали за кино - "Златна плама" в Кан. Вече се отличават някои от фаворитите в конкурсната програма и киноведът Лазар Хрисимов ни споделя най-впечатляващите заглавия. "Финикийската схема" на Уес Андерсън е именно такова заглавие. Става дума за комедия с престижен актьорски състав: Бенисио..

публикувано на 22.05.25 в 13:35