Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лекари: Хората с астма или ХОББ да не спират инхалаторната си терапия въпреки пандемията

Пациентите с ХОББ имат много висок риск за тежко протичане на Covid-19

Болница в Белград, 5 май 2020
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Пациентите с астма или хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) да не спират инхалаторната си терапия в условията на пандемия от коронавирус и опасност от зараза – това бе основното послание на водещи специалисти по белодробни болести и алергология, представители на пациентски организации и на фармацевтичната индустрия по време на уебинар на тема „Covid-19 и бронхиална астма“.

Въпреки че тези заболявания се свързват с по-висок риск за тежко протичане на коронавирусна инфекция, пациентите не бива да изпадат в паника, а да спазват мерките за дистанция и да следват предписаното лечение, единодушни бяха участниците в събитието, посветено на Световния ден на астмата – 5 май.

По данни на СЗО, в момента 235 млн. души страдат от астма. Това е и най-често срещаното неинфекциозно заболяване сред децата. В условията на пандемия от коронавирус, началото на поленовия сезон буди тревога у пациентите, които страдат от алергични заболявания, посочи доц. д-р Мария Стаевска, началник на Клиниката по алергология на Александровска болница. 

“Започна вече масово тревният сезон и освен симптоми на Covid-19 може да очакваме вече и характерните симптоми на поленовия риноконюнктивит - кихане, кашлица, сърбящ нос, сърбящо гърло и към ушите”, посочва още д-р Мария Стаевска.

Част от симптомите на COVID-19 се припокриват с тези на алергия и астма, каза доц. Стаевска. При коронавирусна инфекция, характерни симптоми са задух, болка в гърлото и главоболието.

“Основният разграничител е наличието на температура, която не е характерна за алергиите. Ако имаме температура и имаме кашлица със задух, по-скоро трябва да мислим за Covid-19”, допълва д-р Стаевска. 

Пациентите с астма или алергичен ринит трябва да продължават да използват ежедневно контролиращата си инхалаторна терапия. Спирането на инхалаторните и назални кортикостероиди, може да доведе до усложнения, според препоръките на Глобалната инициатива за астма и други авторитетни институти.

Председателят на Българското дружество по белодробни болести доц. Владимир Ходжев отбеляза, че пациентите с ХОББ имат много висок риск за тежко протичане на Covid-19. Ето защо те също трябва да се придържат към редовната си терапия и да спазват мерките за дистанция и хигиена.

“По-често има висока температура при разширени бронхи. Още една клинична разлика е, че хрема може да се наблюдава при Covid-19, но относително рядко”, казва доц. Ходжев.

Диана Хаджиангелова, председател на Асоциация на българите боледуващи от астма, алергия и ХОББ, посочи, че над половин милион души в Европа умират годишно от хронични болести, сред които и белодробните, и открои необходимостта от ранна превенция.

“Тези цифри много често ги повтаряме, но за да може обществото да оцени тежестта на заболяванията, те трябва да бъдат повтаряни, за да може да има ранна превенция и самите обществени нагласи да се променят”, казва тя.

Освен на по-висока информираност и профилактика, Диана Хаджиангелова обърна внимание и на значението на борбата с основните рискови фактори– тютюнопушенето и замърсяването на въздуха.

Какви са разликите между астматичния алергичен пристъп, алергичната хрема, обострянето на хронично респираторно заболяване и инфекцията с коронавирус - чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пропуснати ползи заради лоша регулация в здравеопазването

Близо 90% от от пациентските организации у нас не се чувстват пълноценно представени при формирането на политики в здравния сектор, сочат данни от анкета на Националния алианс "Редки болести България". На 17 септември – датата в календара, която се отбелязва като Световен ден за безопасността на пациента, Мрежата на гражданските организации на..

публикувано на 17.09.24 в 19:31
Венелина Николова

Венелина Николова директор на 125 СУ: "Първият учебен ден винаги е празник"

В предаването "Добър вечер, София" гостува госпожа Венелина Николова – директор на 125 СУ "Боян Пенев"  с която разговаряхме за символиката на празника в датата 15 септември. "Приемам 15 септември като истински празник, за мен той винаги е бил такъв и въпреки, че не е отбелязан в българския календар като празник, той е празничен ден за..

публикувано на 17.09.24 в 18:25

Ново издание на Книга на фамилния бизнес в България

Излезе ново издание на Книга на фамилния бизнес в България. Фирмите, включени в Книгата на фамилния бизнес, идват от различни индустрии, нареждат се сред пазарните лидери, показват значителен растеж във времето и имат амбиция за развитие на международните пазари. Общото между всички тях е и, че бизнесът им е успял да надживее няколко кризи, а..

публикувано на 17.09.24 в 18:00

Христомир Сърбинов: Фокусът на I Am Sofia е обърнат към хората, за да събере богатството на нашия град

Чрез откритото мобилно студио на Радио София, продължаваме да се срещаме с личностите свързани с културния живот на града. Основен акцент в днешните празнични срещи е фестивалът IAm Sofia и събитията които ще бъдат представени в неговата програма. Христомир Сърбинов е човекът, който решава да създаде този фестивал, в който да обедини..

публикувано на 17.09.24 в 16:51

"ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира за пети път

Конкурсът "ЕкоОбщина – устойчив град и общество" стартира своето 5-то издание в България. През септември и октомври 2024, в рамките на събитието ще бъдат организирани семинари по екологични политики на общините и ще бъдат прожектирани поредица от филми за околната среда, отворени за всички с вход свободен. Посолството на Франция в България и..

публикувано на 17.09.24 в 15:25

София отбелязва своя празник

В деня, в който Православната църква почита светите великомъченици Надежда, Вяра, Любов и майка им София, и на който градът ни отбелязва своя празник, жители и гости се стекоха, за да присъстват на церемонията по издигане знамето на столицата, която се състоя на площад "Св. Александър Невски". По-рано Столичният общински съвет проведе..

публикувано на 17.09.24 в 15:06

"Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги" ще възродят разказваческия дух

Поредната среща с участник във фестивала I Am Sofia, който ще оцвети следващите дни в нашия град. Той е Стефан Касев, който участва във фестивала с форматите "Лигата на разказвачите" и "Писатели без книги". "Два формата, които се завръщат под някаква форма. Зад "Писатели без книги" стои колегата Нинко Кирилов. И двата са насочени към разказване..

публикувано на 17.09.24 в 15:05