Нов доклад от международно проучване за поведението и здравето при деца в училищна възраст (HBSC), публикувано днес от Регионалния офис на СЗО за Европа за здравето и социалното поведение на учениците на възраст 11, 13 и 15 години, показва, че психичното благополучие на подрастващите намалява в много страни между 2014 и 2018 г.
Все повече юноши съобщават за проблеми с психичното здраве, разкрива Докладът на СЗО. Той обобщава данни за физическото здраве, социалните отношения и психичното благополучие на 227 441 ученици на възраст 11, 13 и 15 години от 45 държави.
“Това, че нарастващият брой момчета и момичета в целия Европейски регион съобщават за лошо психично здраве - чувство на слабост, нервност или раздразнителност - е проблем за всички нас “, казва д-р Ханс Анри П. Клюге, регионален директор на СЗО за Европа. “Как ние реагираме на този нарастващ проблем, ще отеква за поколенията. Инвестирането в младите хора, например, като им се осигури лесен достъп до услугите за психично здраве, подходящи за техните нужди, ще доведе до троен дивидент: ще донесе здравни, социални и икономически ползи на днешните юноши, утрешните възрастни и бъдещите поколения“, добавя той.
Психичното благополучие намалява с нарастването на възрастта на децата, като особено момичетата са повече изложени на риск от лоши последствия за психичното благополучие в сравнение с момчетата.
Един от всеки четири юноши съобщава, че се чувства нервен, раздразнителен или има проблеми със заспиването поне веднъж седмично.
Докладът показва значителни различия в психичното благополучие в различните страни. Това показва, че културните, политическите и икономическите фактори могат да играят роля за насърчаване на доброто психично благополучие.
Проучването изследва нарастващото използване на цифрови технологии в съответствие с променящия се статус на психичното благополучие сред младежите според региона. Ясно е, че технологиите могат да имат позитивни ползи, но също така те могат да увеличат уязвимостите и да създадат нови заплахи, като кибертормоз, който непропорционално засяга предимно момичетата.
Докладът представя данните от проучването на HBSC в страни от Европейския регион и Канада, което се провежда на всеки четири години.
Повече от 1 на 10 юноши съобщават, че са били подложени на киберторомоз най-малко един път през последните два месеца.
„Тревожно е да разберем, че подрастващите ни казват, че не всичко е наред с психичното им благополучие и трябва да приемем това послание сериозно, тъй като доброто психично здраве е съществена част от здравето през юношеството“, казва д.р Джо Инчли, международен координатор на HBSC, от Университета в Глазгоу.
Други ключови констатации от това последно проучване включват следното: Рисковото сексуално поведение остава обезпокоително: 1 на 4 юноши, които правят секс, правят незащитен секс. На 15 години 1 на 4 момчета (24%) и 1 на 7 момичета (14%) съобщават, че са имали полов акт.
Пиенето и тютюнопушенето продължават да намаляват сред подрастващите, но броят на употребяващите алкохол и тютюн остава висок сред 15-годишните, като алкохолът е найчесто използваното вещество. Един от пет 15-годишни (20%) са били пияни два пъти или повече през живота си, а почти 1 на 7 (15%) са били пияни през последните 30 дни.
По-малко от 1 на 5 юноши отговарят на препоръките на СЗО за физическа активност - нивата са намалели в около една трета от държавите от 2014 г. насам, особено при момчетата. Участието остава особено ниско за момичета и по-големите юноши.
Повечето юноши не успяват да изпълнят настоящите хранителни препоръки, подкопавайки своята способност за здравословно развитие. Около 2-ма от 3-ма юноши не приемат достатъчно храни, богати на хранителни вещества, като 1 от 4-ма ядат сладкиши и 1 от 6-ма консумират подсладени напитки всеки ден. Нивата на наднормено тегло и затлъстяване са се повишили след 2014 г. и сега засягат 1 от 5-ма младежи, с по-високи нива са момчетата и по-малките юноши; 1 от 4 юноши възприемат себе си като твърде дебели, особено момичетата.
Следващото проучване, което ще представи данни от 2021/2022 г. ще отрази влиянието на пандемията от Covid-19 върху живота на младите хора.
"Надежда 1" ще е първият квартал в София , в който сметосъбирането ще се извършва изцяло в затворени и контролирани зелени острови , съобщават от Столичната община. От вчера са пуснато в експлоатация 6 нови съоръжения, а до края на юли на жителите на квартала ще бъдат на разположение още 24. Така всички н ад 6000 домакинства в кв...
Продължава мащабното почистване на междублокови пространства, детски площадки и пешеходна инфраструктура в район “Изгрев”, съобщи кметът д-р Делян Георгиев. От районната администрация кастрят корони и храсти. Премахват се и се извозват клони и изсъхнала дървесна маса. Опасни, големи дървета се режат с помощна на мотовишки, като част от общата..
Центърът на София е затворен. Причината, е че служители от Столичната община мият ключови булеварди и улици. Затворени за движение на автомобили са бул. "Цар Освободител", ул. “Врабча” и от Царя, покрай "Александър Невски" към "Московска". Без автомобили е цялото каре между "Царя" и "Дондуков", "Париж" и "В. Левски" в район “Оборище”. Целият автомобилен..
Лекари и аптеки ще могат да предписват и отпускат безплатни антибиотици за деца до 7-годишна възраст от следващата седмица. Това съобщават от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Три заявления за включване на широкоспектърни антибиотици за лечение на остри инфекциозни заболявания при деца до 7-годишна възраст вече са постъпили в Националния..
Акушеро-гинекологичното отделение в пернишката болница отново е застрашено от затваряне. Поне за месец отделението остава без персонал, каза началникът му д-р Ивайло Лазов. Графикът е осигурен до 8 юли включително. Кризата с кадрите в отделението от преди два месеца, временно беше туширана с дежурството на акушерки от София. Сега и те..
Кампания за кръводаряване ще се проведе в кръвните центрове в София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора и Благоевград. Акцията започва в 8,30 часа и ще продължи до 12 часа, а нейни организатори са Българската асоциация на пострадали при катастрофи, фондациите "Ангели на пътя", "Ключът е любовта", "Стефан Стефанов" и Асоциацията за..
Заради заснемане на шестия сезон на българския сериал "Под прикритие" на различни места в София до 13 юли се забранява престоят и паркирането на превозни средства, с изключение на колите на снимачния екип и извън местата в режим на платено паркиране "служебен абонамент", съобщават от Столичната община. Местата и времетраенето на..