Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден на пчелата

В ЕС се заговори за Харта за основните права на насекомите

| обновено на 20.05.20 в 15:08
Снимка: Pixabay
Днес се отбелязва Световният ден на пчелата. Денят се отбелязва от 2018 г. по инициатива на Словенската асоциация на пчеларите и е одобрен от Общото събрание на ООН на 20 декември 2017 г. с цел да се информира обществеността за значението на пчелите и пчелните продукти, както и по въпросите, свързани със защитата на застрашените от изчезване пчели.

Денят е годишнина от рождението на словенеца Антон Янша /1734-1773/, който изучавал размножаването на пчелите и положил основите на съвременното пчеларство.

Данните от доклад на Европейския парламент за приноса на прочутите насекоми показва, че 78% от растителните видове и 84% от хранителната продукция в Европа частично или напълно зависят от опрашването на пчелите. Така икономическите ползи от тяхната дейност се изчисляват на повече от 14 милиарда евро.

Медоносните пчели са само част от общо около 25 хил. вида пчели. 2 хил., от които обитават Европа. 25 хил. - това е значително повече, отколкото всички видове птици, взети заедно. И съвсем не е случайно, пчелите са най-полезните насекоми. Но не защото правят мед, а защото отговарят за 80% от опрашването на планетата, включително за 3/4 от земеделските култури. И това е задача, която не може да бъде извършена от никой друг.

В Европейския съюз вече се заговори за първата по рода си Харта за основните права на насекомите. Въвеждането и спазването на тези правила ще създаде прецедент. Той би могъл да се превърне в разумна и стабилна практика за запазване на биоразнообразието и земеделието на най-урбанизирания континент на планетата, а важна част от нейното бъдеще е и пчелата.

По повод Световния ден на пчелата от сдружение „Биоград София“ ще представят официално проекта дигитален музей. Това е система от камери и специална платформа за наблюдение на пчелите онлайн, чрез която всеки ще може в определен ден и час (часът на пчелата) да разглежда музея и неговите жужащи обитатели през своя телефон или таблет. Така интересния свят на пчелите отново ще е лесно достъпен за всички приятели на музея, и особено за учениците.

Какви са основните предизвикателства пред опазването на пчелите в България и подробности за новостите в Музея на пчелата в София - разказва един от създателите му Петър Вълчовски - председател на неправителствената организация “Био Град София”.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приетите 8-окласници в София на втория етап на класиране обявяват на 21 юли

Макар през последните години училищата с природоматематически профил и езиково обучение да запазват челните позиции сред бъдещите осмокласници, тези за професионално обучение, стават все по-предпочитани. Това поясни  пред БНР-Радио София Ваня Станчева , старши експерт по организация на средното образовани в Регионалното управление на..

публикувано на 18.07.25 в 17:21

Инициативата "Голямата маса" се завръща с поредно издание

Инициативата "Голямата маса“ се завръща с поредно издание. Тази събота (19 юли), съседи и приятели от столичния район "Оборище“ отново ще седнат една маса. Събитието ще се проведе на ул. "Васил Друмев", в отсечката от ул. "Оборище" до ул. "Русалка", от 11.00 до 22.00 часа. Акцент във второто издание на "Голямата маса“ 2025 е един от..

публикувано на 18.07.25 в 16:56

Започва ваксинацията на момичета и момчета срещу HPV по новата програма

Човешкият папилома вирус (HPV) е най-честият причинител на сексуално-предавана инфекция и е причина за появата на кожни брадавици, аногенитални брадавици и папиломни образувания на дихателните пътища. Освен това обаче HPV причиняват 5% от всички онкологични заболявания при жените и мъжете по света, като напр. рак на маточната шийка, рак на..

публикувано на 18.07.25 в 16:30
Велислава Делчева

Велислава Делчева е новият омбудсман на България

Новият омбудсман на България е Велислава Делчева, стана ясно след гласуването в Народното събрание. В подкрепа на кандидатурата ѝ гласуваха 123-ма народни представители, 92-ма бяха "против", а 5 се въздържаха. Делчева беше предложена за поста от ГЕРБ-СДС. “Пред мен стои нелеката задача да оправдая доверието. Поемам огромна отговорност. Дневен ред в..

публикувано на 18.07.25 в 15:44
Георги Заманов

Георги Заманов: Влизането в еврозоната извади и вля над 1 млрд. лева в банковата ни система

След началото на кампанията за разяснения по влизане в еврозоната в българската банкова система са внесени над 1 млрд. лева . Банките у нас бяха сред първите най-готови сектори за приемане на еврото, защото похарчиха милиони и започнаха подготовката още миналата година. "Системите ни работят с много валути, имаме депозити  и кредити в..

публикувано на 18.07.25 в 15:35
Кадър от видеото към новата песен

Гриша Георгиев-Greesh представи новата си авторска песен "Сърф"

Гриша Георгиев-Greesh - добре познат и любим на голяма част от публиката е винаги много деен, атрактивен и забавен. Дойде и в предаването “Добър вечер, София“, за да представи своя соло проект и нова песен. До момента Greesh  участва в групите No More Many More и Portokal , а проекта GREESH, по думите на музиканта е факт вече две..

публикувано на 18.07.25 в 13:52

Седем летни академии помагат на децата да наваксат пропуски от учебната година

7 летни академии организира фондация "Заедно в час“, които помагат на децата да наваксат пропуски от учебната година и да развиват полезни умения. СТАРТ академиите се провеждат в кв. "Факултета“ в София, кв. "Езерово“ и кв. "Победа“ в Бургас, Шумен, Разград, с. Брестница и с. Ръжена. Лятната академия кв. "Факултета“ се организира за 9-а поредна..

публикувано на 18.07.25 в 13:23