За 10-а година инициативата „27 пъти кино“ дава шанс на българи между 18 и 25 не просто да се потопят в атмосферата на Венецианския кинофестивал, но и да бъдат част от младежкото жури на форума.
Стартирала през 2010 г. като партньорство между Европейския парламент, Наградата „LUX”, програмата „Венециански дни” (Venice Days / Giornate Degli Autori) и веригата киносалони Европа Синемас, идеята на „27 пъти кино” е да събере почитатели на киното на възраст между 18 и 25 години от 27-те държави членки на Европейския съюз, и да ги покани за специално жури в предстоящото 77-о издание на кинофестивала във Венеция през септември т.г. Основната цел е популяризиране на общите ценности и културното многообразие чрез киното сред младите хора.
България ще предложи трима кандидати за журито на младите киномани. Те ще бъдат избрани сред зрителите от програмата „София Филм Фест за учащи” в Дома на киното.
За кандидатстване трябва да бъде изпратено видео селфи на английски език, с продължителност не повече от 30 секунди, в което кандидатите се представят – как се казват, от кой град и коя държава са. Видеото трябва да е във висока резолюция и с отличен звук. Започнете видеото с „Киното за мен е…“, нужно е да включите като надпис своето име и държавата – България.
Трябва да бъде изпратен и формуляр за кандидатстване (попълва се онлайн на английски език до 18:00 часа на 29 май 2020.
Предните години седем представители, подадени като кандидати от Дома на киното, са посетили Венеция като членове на младежкото жури „27 пъти кино”.Ако имате интерес, пробвайте шанса си.
Участниците в журито ще получат акредитация със специален достъп до прожекциите на кино-форума, както и покриване на разходите им.
Изслушайте звуковия файл да научите още за инициативата и регламента.Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на подкаста..