„Ще обсъдим заедно как се справяме в извънредната ситуация, трудностите и проблемите, с които се сблъскваме в тази обстановка, както и идеи за това как бихме могли да подобрим качеството си на живот в тази ситуация. Надявам се да разменим и получим от пациентите идеи за това как можем да им бъдем максимално полезни. Нашата фондация се ръководи от нуждите на пациентите и според тях организираме съответните кампании, проекти и грижи“.
Здравка Цветарска посочи, че в условията на пандемия, пациентите с множествена склероза и миастения гравис са разтревожени заради риска от зараза с коронавирус.
„Особено в началото пациентите бяха доста стресирани, предвид това, че са имунокомпрометирани и всеки един грипоподобен вирус може да влоши състоянието им. Хората задаваха и въпроси как могат да получат помощ при евентуален пристъп и към кого да се обърнат“.
Фондация „Множествена склероза - България“ публикува информация на Световната здравна организация за поведението на пациентите с тези заболявания в условията на пандемия. Във времето на физическа изолация фондацията организира и он-лайн срещи между пациенти и различни специалисти – невролози, кинезитерапевти, психолози.
В България има около 10 000 диагностицирани с множествена склероза. Заболяването се проявява в най-активната възраст между 20- и 40-годишна възраст. Председателят на фондацията посочи, че лечението на пациентите не е било прекъсвано, въпреки пандемията. Само при някои пациенти с по-агресивна терапия, по преценка на невролог, някои от вливанията са били отлагани.
„Заболяването се разпознава от невролозите. За съжаление, както и в други сфери на медицината, има недостиг на кадри – МС специалистите не са достатъчно предвид броя на пациентите с тази диагноза и факта, че всяка година се диагностицират минимум 80 нови болни. Възрастовата граница пада – най-младият пациент в България е 12-годишно дете. Специалистите, които имаме тук, са на ниво, но са малко за такъв обем от пациенти“.
Още за проблемите и предизвикателствата пред пациентите с множествена склероза – чуйте в разговора със Здравка Цветарска!
За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..
Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца. Началото е в понеделник, 6 януари, а две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени..
Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..
Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията. Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява..
Бюро “Творческа Европа” е финансовият инструмент на Европейската комисия, който подкрепя организации и професионалисти в областта на културния сектор . Бюрото има две направления - култура и медия . “Почти седем или осем са вече сферите, които подкрепя Бюро “Творческа Европа”-Култура. До момента имаме няколко активни програми . Една от..
Творчеството се използва в тесен смисъл на “ създаване на изкуство ”. Когато се спомене думата, хората си представят художници, писатели, музиканти . Когато аз говоря за творчество и творческо мислене, използвам думата като синоним на креативно и креативност . Това каза в предаването "Радиокафе" Виктор Минчев - копирайтър, създател на..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН вече близо месец показва изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44 елемента на нематериално културно наследство. “В България от 2008 г. насам се изгражда тази национално..