Над 1700 камери за наблюдение на територията на Столичната община са монтирани през последните 6 г. Това е повече от 100% увеличение на наличните през 2014 г., когато бе приета Стратегията за сигурност. Това бе отбелязано при представяне на анализ за изпълнението на програмата до момента, както и предвиждащите се дейности до края на годината. До голяма степен той ще послужи за разработването на нова стратегия за следващия 6-годишен период.
Данните от изпълнението на Стратегията за сигурност бяха представени на заседание на ресорната комисия по обществен ред и сигурност към Столичния общински съвет. За последните 6 г. камерите за видеонаблюдение от 1300 са увеличени на над 3000. Около 2000 от тях са монтирани в сградите на детските градини и училищата. Предстои монтаж на още около 10%. Според Иван Мечков, общински съветник от БСП, е необходимо да се заложат в бъдещата стратегия и повече камери за критични обществени места в София. Председателят на комисията по обществен ред и сигурност Борислав Иванов смята, че е малък броя на камерите за разпознаване на номера на автомобили (42 бр.).
Директор на Дирекция „Сигурност“ в Столичната община Кристина Лазарова призна, че камерите за разпознаване на автомобилни номера са малко, но това е процес, който започва сравнително късно в Общината – по време на председателството на България на Съвета на ЕС. Тя допълни, че при бъдещите процедури за изграждане на видеонаблюдение се залагат и такъв тип камери на местата, където е необходимо, но в това отношение по светофарните уредби усърдно работи направление "Транспорт".
Красимир Димитров, директор на Дирекция „Аварийна помощ и превенция“, уточни, че все още се изгражда системата за ранно известяване при наводнения. Чрез мобилно приложение тя ще предупреждава гражданите за съответните застрашени райони от силен дъжд или вятър, задръствания или др.
Димитров допълни, че е готов да представи анализ за дейността на ръководената от него дирекция, още повече след работата, която бе извършена в условията на извънредно положение, заради коронавируса.
Подробности - в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" във вторник бяха Добромир Живков от Маркет линкс и Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха бяха: 2024 г. и 2025 г. - равносметка и очаквания Парламентът стартира работа в условия на несигурност и неизвестност за бъдещо правителство..
Какво можем да направим с коледните подаръци, които не желаем да задържим? Този въпрос си задаваме често, когато за празниците сме получили нещо, което вече имаме, нещо, от което не се нуждаем или просто не ни харесва. Една от възможностите е да върнем в магазина подаръка, който сме получили. Когато стоката е закупена през електронен магазин,..
Боянската църква безспорно е сред историческите светини, с които разполага страната ни и това е оценено още през 70-те години на ХХ век от ЮНЕСКО. Църквата продължава да бъде реставрирана и да се съхранява по изключителен начин заради изключително ценните стенописи, които притежава. Църквата е построена през 1259 г., свързвана е със севастократор..
Диригентът и преподавател в Националната музикална академия Иван Стоянов е родом от Габрово, но е “присаден” в София. Казва за себе си, че е болезнено свързан с природата и обича да прекарва времето си далеч от града, като дори препоръча на софиянци да опознаят Стара планина, защото според него всички ходят на Витоша или Люлин планина, но Балканът не им..
Сериозен ръст на случаите на човешки метапневмовирус (HMPV) се наблюдава в Северен Китай. Място за паника няма, каза пред Радио София вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. По думите й, вирусът е познат на човечеството отдавна, но е идентифициран едва през 2001 г. "Той произлиза от един подобен птичи метапневмовирус. Смята се, че..
За икономическите предизвикателства пред България през 2025 година, представи своята прогноза икономистът Стоян Панчев, председател на Българското либертарианско общество, основател на Експертен клуб за икономика и политика. Какво да очакваме за доходите ни? Каква е прогнозата за икономиката ни през настоящата година и колко близо ще сме..
Кръгово кръстовище ще разтоварва трафика в един от най-натоварените райони в Перник. Пътното съоръжение ще бъде изградено при пресичането на улиците "Владайско въстание” и "Димитър Благоев”. Улица "Димитър Благоев" е основна пътна артерия в Перник, свързваща кварталите "Църква” и "Изток” и републиканския път за Кюстендил, а ул. "Владайско въстание”..