Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътуване във времето в най-големия исторически парк на света

Снимка: ipark.bg
На 30 километра от Варна, в с. Неофит Рилски, община Ветрино, се намира най-големият исторически парк в света – туристически атракцион „Неолитно селище“.

През сезон 2020, освен много нови и интересни атракции, от Исторически парк организират различни събития, които целят да въздигнат българския дух и култура. Събитията по различен и интересен начин демонстрират родолюбието на българите.

Част от тях са изложба-конкурс „Историческа живопис“, която ще се проведе от 6 до 24 май и авто изложба-конкурс „Ние сме България“, която ще се проведе от 19 до 21 юни. Освен основната цел за въздигане на българския дух и култура, събитията имат и парични награди за участниците.

Пътуването във времето започва с най-старата цивилизация в света и нейната уникална култура. Преди повече от 7000 години по българските земи възниква първата цивилизация. 

В Историческия парк може да се проследи развитието на хората през епохите неолит и халколит, които ни връщат до 10 000 години назад във времето, както и представянето на “тракийския период” с показване на единствения възстановен тракийски дворец в света, в който има тронна зала, спалня, тракийски съкровища и 2 тракийски гробници.

Всеки посетител в Исторически парк може да стреля на специално изградено за целта стрелбище с традиционен лък. Може да се запише на езда или да се разходи с кон на манеж и дори да стреля с лък от него. Посетителите могат и да се преоблекат в средновековни и прабългарски облекла.

Възможно е посетителите да наблюдават демонстрация с хищни птици, а по-смелите могат да се снимат със сокол или да го подържат в ръката си.

В зона “Прабългари” са пресъздадени различни видове юрти, а в зона “Славяни” са пресъздадени жилищата така, както изследователите са установили, че са изглеждали в действителност.

В процес на изграждане е зоната “Първо българско царство”. В нея посетителите ще се докоснат до времето, в което освен една от най-силните държави в Европа, страната ни е била и най-големият славянски културен център.

Освен пътуване през различни исторически епохи, на територията на Исторически парк са изградени езера с площ от 1 декар. Към тях е изградено и пристанище за лодки, с които посетителите могат да плават.

В ресторантите на Историческия парк, посетителите могат да се насладят на храна, приготвена по автентични старовремски рецепти от територията на България и Волжка България.

Повече за всичко това чуйте от Ивелин Михайлов - изпълнителен директор на Исторически парк, в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов, вестник първи

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Началото е за Светлана Мухова - изследовател, автор на книги и научни публикации,..

публикувано на 16.11.24 в 16:00

Софийски разкази - сладкарница "Цар Освободител"

Истинското име на събореното преди половин век Писателско кафене е сладкарница "Цар Освободител". Тези, които я помним намаляваме като бройка и си струва да се запознаете с нея: Чия е първоначално сградата ѝ, кой я купува и в какво превръща помещението, преди да стане сладкарница в 1908 с подробности в спомените на художника Иван Тенев и други нейни..

публикувано на 16.11.24 в 15:00
Иван-Асен Георгиев

Адресите на любовта - аферите на Иван-Асен Георгиев

Американското разузнаване праща частни самолети за любовниците на агента си: Осъденият на смърт за шпионаж в полза на САЩ български дипломат Иван Асен Георгиев, докато работи в българското посолство в Париж върти три любовници, а освен това има съпруга. Американското ЦРУ толкова цени агента си, че осигурява фиктивна стипендия за уж..

публикувано на 16.11.24 в 14:00
Милен Кукошаров

Многоликият Милен Кукошаров и колко е важно творците да общуват помежду си

За Милен Кукошаров времената са интересни. И плодотворни. Един от най-широкоспектърните пианисти на българската сцена, той се налага все повече като запомнящо се присъствие и в джаза (където участва в многобройни съвместни проекти с Вили Стоянов – и като пианист, и като аранжор, и като композитор, и с Марина Господинова и Златните години на джаза,..

публикувано на 16.11.24 в 11:51
Божана Славкова

Събираме и еднакво, и различно мислещи хора

Ново гражданско пространство „ Магнит “ за безплатни събития отваря врати на 20.11. на ул. Г. С. Раковски 76. Представя ни го един от основателите, Божана Славкова: "Проектът почна в 2019. Бе само пространство за климатични активисти. Сега е отворено за младежи, култура. Имаме няколко различни помещения. Искаме да сме шарени, разнообразни. Искаме..

публикувано на 16.11.24 в 11:40
Габриела Руменова

Повече "мрежова" грамотност

С наближаването на официалната дата на "Черния петък" (29.11.), търговци започват да анонсират различни кампании за отстъпки, някои от които обаче не са коректни спрямо клиентите – описание и експертен анализ на некоректните практики с  Габриела Руменова от платформата „ Ние потребителите “: "Използват се много маркетинг подходи, но се стига до..

публикувано на 16.11.24 в 11:00

Толерантността е свобода

По повод днешния Международен ден на толерантността разговаряме с психолога и психотерапевт Камелия Тодорова от “Психологическо консултиране За мен” за това колко толерантни са децата: "Винаги обяснявам толерантността като сводоба и част от емоционалната интелигентност. Ако децата са отгледани с добрина, могат да бъдат много толерантни. И..

публикувано на 16.11.24 в 10:03