Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътуване във времето в най-големия исторически парк на света

Снимка: ipark.bg
На 30 километра от Варна, в с. Неофит Рилски, община Ветрино, се намира най-големият исторически парк в света – туристически атракцион „Неолитно селище“.

През сезон 2020, освен много нови и интересни атракции, от Исторически парк организират различни събития, които целят да въздигнат българския дух и култура. Събитията по различен и интересен начин демонстрират родолюбието на българите.

Част от тях са изложба-конкурс „Историческа живопис“, която ще се проведе от 6 до 24 май и авто изложба-конкурс „Ние сме България“, която ще се проведе от 19 до 21 юни. Освен основната цел за въздигане на българския дух и култура, събитията имат и парични награди за участниците.

Пътуването във времето започва с най-старата цивилизация в света и нейната уникална култура. Преди повече от 7000 години по българските земи възниква първата цивилизация. 

В Историческия парк може да се проследи развитието на хората през епохите неолит и халколит, които ни връщат до 10 000 години назад във времето, както и представянето на “тракийския период” с показване на единствения възстановен тракийски дворец в света, в който има тронна зала, спалня, тракийски съкровища и 2 тракийски гробници.

Всеки посетител в Исторически парк може да стреля на специално изградено за целта стрелбище с традиционен лък. Може да се запише на езда или да се разходи с кон на манеж и дори да стреля с лък от него. Посетителите могат и да се преоблекат в средновековни и прабългарски облекла.

Възможно е посетителите да наблюдават демонстрация с хищни птици, а по-смелите могат да се снимат със сокол или да го подържат в ръката си.

В зона “Прабългари” са пресъздадени различни видове юрти, а в зона “Славяни” са пресъздадени жилищата така, както изследователите са установили, че са изглеждали в действителност.

В процес на изграждане е зоната “Първо българско царство”. В нея посетителите ще се докоснат до времето, в което освен една от най-силните държави в Европа, страната ни е била и най-големият славянски културен център.

Освен пътуване през различни исторически епохи, на територията на Исторически парк са изградени езера с площ от 1 декар. Към тях е изградено и пристанище за лодки, с които посетителите могат да плават.

В ресторантите на Историческия парк, посетителите могат да се насладят на храна, приготвена по автентични старовремски рецепти от територията на България и Волжка България.

Повече за всичко това чуйте от Ивелин Михайлов - изпълнителен директор на Исторически парк, в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Историята на Американския колеж в София

Разказваме за корените на една от най-старите чуждестранни институции на Балканите. Това е Американският колеж в София.  Събеседници са Петя Иванова - директор “Комуникации” в Американския колеж в София и завеждащата Библиотека “Гипсън” към Колежа - Александра Александрова.  "Училището е създадено от американски мисионери и започва в Пловдив в..

публикувано на 12.10.24 в 16:00

Софийски разкази - Модернизъм на малките 5 кьошета

Разговор с Теодор Караколев от Фондация “Български архитектурен модернизъм": "Когато свързваш една сграда с живота на хората в нея, тогава достигаш до повече сърца. Градската памет се губи по-бързо в София, където динамиката е по-голяма. И в онова време е било така. Истории има навсякъде, особено в централните квартали те се намират по-лесно, а..

публикувано на 12.10.24 в 15:00
Гинка Станчева и Пейчо Пейчев

Адресите на любовта - Любовта на Гинка Станчева и Пейчо Пейчев

Заради целувки във филмите подозират актрисата за връзка с Апостол Карамитев Любимата актриса на поколения българи, Гинка Станчева, остава вярна на съпруга си Пейчо Пейчев повече от половин век. Запознават се във Велинград като гимназисти. Двамата са там на курорт и младежът изминава по 14 км всеки ден, за да види любимата си. Тя кандидатства..

публикувано на 12.10.24 в 14:00
Цветомира Векова

На корейски нещата звучат малко по-различни

Нобеловата награда за литература за 2024 г.  е на южнокорейската писателка Хан Канг за нейната интензивна поетична проза, която се възправя срещу историческите травми и разкрива крехкостта на човешкия живот". Издавана у нас от „Ентусиаст“, в превод от Цветомира Векова: „Не се изненадах че е получила наградата, оценена е подобаващо...

публикувано на 12.10.24 в 11:56

Препоръчвам нещата, в които вярвам

Страшен брънч с кауза тази неделя в София. Каузата - Сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“. Октомври е месецът на страшните книги и още по-страшните книжни сладкиши и солениши. 13 тематични рецепти за 13 октомври. Място: ул. Веслец 22 „Абордаж“. Подробностите от Десислава Иванова от TroubleBakers : „Поредицата ни има различни..

публикувано на 12.10.24 в 11:19
Отляво надясно: Ема, Андрей, Николай и Виктория

Всеки намира своите хора, но и намираш себе си

Кандидатстването за програмата за образователен обмен "YES България" е отворено. Български ученици ще имат възможността да живеят и учат една година в САЩ. Програмата е насочена към ученици от 9 и 10 клас от училищата в страната и е финансирана от Бюрото по образователни и културни въпроси на Държавния департамент на САЩ. Младежите ще могат да..

публикувано на 12.10.24 в 11:03

Над 293 300 сигнала за онлайн престъпления над деца от началото на годината

Националният център за безопасен интернет отчита pекорден брой сигнали за онлайн престъпления над деца в цяла Европа. За периода януари-септември 2024 г.  са регистрирани над 293 300 сигнала за онлайн насилие над деца. Данните от обработените от Центъра сигнали бяха представени на пресконференция днес. Пред Радио София Антоанета Василева –..

публикувано на 11.10.24 в 17:29