Били ли сте „У майкини“? Ако не сте, то Иво Сиромахов е готов да ви разведе из техния невероятен свят, където Васильовден се чества по стародавна традиция, има един вечно пиян свако, а буля мечтае за Дубай.
Новият сатиричен роман на известния сценарист, драматург и писател е озаглавен точно така - „У майкини“.
В него ще срещнем хора, които добре познаваме. Техният свят е светът на домашната ракия, на лютеницата и чушкопеците, на вярата във врачки и магии, на преяждането по празници, на бабешките рецепти за лечение на всички болести.
„На действителността е най-добре да се гледа с хумор и ирония. Това е моят поглед на нещата, които ни заобикалят“, отбелязва Иво Сиромахов пред Радио София. „Опитал съм се да го направя смешно и според първите реакции от читатели май съм успял“, преодолява скромността си писателят.
„У майкини“ всъщност се оказва неконкретно място. То е „навсякъде, където има българи“, които се разкъсват между традиционните ни материални ценности и вещите на модерните западни общества – скъпи коли, смартфони, маркови дрехи...
„Постоянно си задаваме въпросът Кои сме, съизмерваме се, страхуваме се от мнението на другите. Някои от нещата, които описвам, могат да се разберат само от хора, които живеят по нашите географски ширини.
За мен е важно произведенията ми да достигат до колкото се може повече читатели. Затова се опитвам да правя литературата, която е разбираема, да е приятна за четене и да предизвиква емоции. Искам да развълнувам хората.“
В момента авторът работи по втората част на горчивата история на един народ, който отчаяно се опитва да намери себе.
Чуйте разговора на Александра Илиева с Иво Сиромахов за най-новата му книга.
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..
Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..
Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..
В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..