Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

24-тият международен София Филм Фест - с лятно и есенно издание и онлайн програма

Рестартът през лятото е от 25 юни до 19 юли на "Платформа А6", на откриването гледаме Оскаровия "Паразит"

Снимка: София Филм Фест

София Филм Фест (СФФ) се завръща, за да зарадва многобройните си почитатели.
24-тото издание на международния кино форум, което трябваше да се проведе традиционно през март, ще предложи на киноманите програма в два периода  - през лятото и есента на 2020-а.

СФФ лято ще бъде онлайн в цяла България, в платформи на открито и с прожекции в столичния Дом на киното.

Официалното откриване ще бъде на 25 юни в „Платформа А6“ на НДК с българската премиера на филма „Паразит“, носител на 4 награди „Оскар“ (включително за най-добър филм), „Златна палма“ в Кан и още над 200 отличия по света. На откриването ще бъде връчена Наградата на София на Столичната община на художника, аниматор, режисьор, продуцент и сценограф Анри Кулев за неговия принос към изкуството на киното.

За първи път в историята си СФФ ще предложи част от програмата онлайн. Партньор е международната платформа Festival Scope & Shift 72, която е лидер в предоставянето на онлайн фестивални услуги в света.

"В момента споделяме фестивала с цяла България. Ще се радваме да надхвърлим публиката, която досега е идвала", отбеляза пред Радио София директорът на Международния СФФ Стефан Китанов. През лятото ще има три форми на кинопредставяне. На платформата ще бъдат качени около 80 филма, които ще могат да бъдат гледани в продължение на 3 седмици. Ще се гледа като във виртуална зала, с ограничен брой зрители.

Предвидени са и много интерактивни дейности, свързани със срещи и общуване с творци (фейсбук-събития).

В Дома на киното ще се прожектират филми, които ги няма онлайн.

17-ото издание на пазара на копродукции София Мийтингс в рамките на СФФ ще бъде изцяло онлайн. Началото му постави представянето на филми в развитие (Works in Progress), които в периода 27 май – 2 юни са гледани от рекорден брой фестивални селекционери и представители на сейлс компании от 27 държави на 5 континента. Така български и регионални филми са гледани от водещите фестивали в света. Най-големият успех сред селектираните филми е включването на четвъртия пълнометражен игрален филм на Камен Калев „Февруари“ в официалната програма на фестивала в Кан през 2020.

Останалите модули на София Мийтингс (представяне на проекти за първи, втори и трети игрални филми – Feature Films Pitching, панел дискусии и майсторски класове) ще се състоят от 3 до 8 юли онлайн на платформата Festival Scope.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01