Артисти се събират пред Министерството на културата в сряда (17 юни), за да изразят недоволството си от бавните процедури по програмата за подпомагане на независимите творци.
Тя стартира през април, но голяма част от кандидатстващите все още не са получили плащания, много други изобщо не знаят какъв е статутът на кандидатурите им.
Помощта в размер на 3 минимални заплати е насочена към най-нуждаещите се артисти от независимия културен сектор, които декларират доход под 1000 лв месечно за 2019 година, „за да могат да продължат работата си и реализират творчески продукти след отмяната на извънредното положение“, гласи текстът на програмата.
За целта Министерството на културата задели 2,5 млн. лева още през април за директно финансово подпомагане на творци на свободна практика.
Първата сесия по кандидатстването стартира на 21 април, а в последствие бяха разкрити още две сесии, тъй като заради заложените изисквания се оказа, че помощта стига до твърде малък брой хора.
„Плащанията обаче се бавят, а ние вече четвърти месец живеем без абсолютно никакви доходи“, споделят артистите, които ще изразят недоволството си утре в 15:00 часа.
Един от инициаторите на мирното събиране е Илияна Георгиева, музикант в групата „Dead man’s hat“. По думите й одобрени кандидати, подписали договори, още не са получили нищо, въпреки срока от 2 седмици.
Самата Илияна Георгиева е кандидатствала през втората сесия и още няма никакъв отговор.
„Фактически за нас извънредното положение продължава, защото още не можем да възобновим професионалните си дейности... А никой не ни прави отстъпки, дори от плащане на данъци...“
От Национален фонд „Култура“ информираха, че рамките на първата сесия по програмата за директна финансова подкрепа на независими артисти са подадени 1028 кандидатури, от които 323 са одобрени и трябва да получат стипендии.
Общо за втората и третата сесия са постъпили 261 кандидатури, като срокът за административната им обработка е 19 юни.
Според организаторите на утрешното събиране пред МК един от проблемите за забавянето на процедурите, е липсата на административен капацитет във Фонд „Култура“ и настояват за увеличаване на броя специалисти, които работят по програмата.
Липсата на достатъчно кадри според тях е довело и до различни резултати при оценяването на идентични кандидатури, заради което настояват за тяхното преразглеждане. От Фонд „Култура“ се ангажираха, че ще това ще бъде направено служебно в рамките на третата сесия.
„Друг основен проблем е липсата на регистър на независимите артисти, заради който настъпи такъв хаос в опита на държавата да ни подпомогне в настоящата ситуация“, твърдят творците. Това доведе и до нуждата от непрекъснато променяне на критериите при настоящото кандидатстване, които дори във финалния вариант не успяха да отговорят на нуждите ни“, споделя наблюденията си актрисата Мартина Апостолова.
Един от многото абсурди според нея е прагът от месечен доход от 1000 лв за 2019 година. Алтернативата - безлихвени банкови заеми за артистите, които не отговарят на условията за безвъзмездна финансова помощ, също не сработи, защото повечето банки отказваха кредити на независимите артисти, тъй като не могат да гарантират постоянство в доходите.
„Има огромна пропаст между артистите и МК. По никакъв начин изискванията не бяха адекватни за хората, на които те имаха доброто желание да помогнат. Надяваме се тези хора да се отворят за диалог и покажат с действия, че наистина са на наша страна, а не просто отбиват номер, колкото да кажат „Ето, ние си подкрепихме артистите“. Ще е прекрасно, ако поне в тази сфера поставим началото на един добър пример на общуване между граждани и управляващи.“
Чуйте повече по темата в звуковия файл.
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българската мачмейкинг платформа ClubR, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..
Недвижимите имоти са поскъпнали с 18%, може би в по-голямата си част – през второто полугодие та 2024-та година. При новото строителство двустайните и тристайните жилища остават най-търсени, може би защото са по-достъпни. Това ръководи и инвеститорите да проектират повече такива апартаменти. Това обясни пред БНР-Радио София Снежана Стойчева..
Тази вечер в студиото на БНР-Радио София имахме "нов съсед". Испанският актьор Начо Герерос, известен като комедийния герой Коке (от тв сериала "Новите съседи"), бе специален гост в предаването "Добър вечер, София" и разказа за актьорската си кариера, за предизвикателствата, пред които се изправя един човек по пътя към успеха, за сериалите и..
И в края на тази година от сдружението "Бъди човек – Самоков" са подели инициативата да зарадват нуждаещи свои съграждани. В 11-ото издание на кампанията се събират дарения - хранителни дълготрайни продукти, (олио, боб, макарони, леща, брашно, ориз, консерви), плодове и зеленчуци. Целта е "подари коледна вечеря на пенсионер в..