Последната добрина, с която 18-годишният Кирил Балдев се захваща, е да бъде доброволец в болница “Пирогов” още в първите дни на борбата срещу Covid-19. Точно в този момент страховете на всички ни бяха най-силни, а неяснотата най-голяма. Без да се замисля, Кирил облича предпазния костюм и започва да дезинфекцира. Всяка сутрин става в 6.30 и до 16 часа пръска с препарати. Болницата се превръща в негов втори дом. Всеки ден е там – като доброволец и като санитар в клиниката по гнойно – септична хирургия.
Прекрачва всеки ден прага на болницата с позитивизъм и удовлетворение, че е полезен. Страхът остава на заден план, но все пак съществува. Мислил е често за болестта, но никога да се откаже:
"Аз чувствах, че щом съм поел такъв ангажимент, трябва да го продължа. За мен това не беше работа, а нещо добро, което върша. Ако беше работа и не ми харесваше, щях да напусна. Но трябваше да видя това и да го преживея. За цял живот ти остава споменът, че си помогнал с нещо на медиците."
Всички проблеми се преодоляват, когато сме обединени. Това е урокът, който 18-годишното момче научава, попадайки в среда, в която никой от нас не иска да бъде. Но отива там, без да се колебае. За да покаже на младите хора като него, че днешният ден е в техните ръце. И че ако искат да живеят добър живот, не трябва да бъдат просто пасивни наблюдатели.
Кирил Балдев иска да бъде запомнен като “момчето, което помага”. Без претенции, без самозабрава. Просто защото вярва, че това е правилният начин на живот. Живот, който живее с гордо вдигната глава и вяра, че някой ден съдбата ще му се отблагодари.
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..
„ Градината на доброто “ е не просто документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..